AČR versus NATO

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

AČR versus NATO

Příspěvekod Korec » 28 bře 2015, 21:48

Pane generále, doufám, že nebudu opakovat dotaz jiného čtenáře tohoto fóra. Zajímalo by mě, jak dalece jste se věnoval naší armádě po roce 1992, když už jste, pokud se nemýlím, nebyl v činné službě. Sledoval jste její vývoj a měl jste k dispozici potřebné údaje? Mohlo být v zájmu NATO oslabení naší armády na dnešní úroveň, kdy tato armáda není schopná efektivně bránit svou zem? Děkuji za odpověď.
Korec
 
Příspěvky: 16
Registrován: 28 zář 2014, 01:17
Blog: View Blog (0)

Re: AČR versus NATO

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 02 dub 2015, 15:38

Každému člověkovi, z jakékoliv profese, zpravidla s odchodem do důchodu (do zálohy)se zcela neztrácí zájem o další její činnost i změny, ke kterým dochází. Tak to bylo i u mně, zvláště potom, co jsem se stal poslancem PS PČR. Z mé někdejší profese samozřejmě vyplynulo i zařazení pro práci ve Výboru pro obranu a bezpečnost (1996-98). V tu dobu se řešily i závažné otázky pro přípravu a vstup do NATO. Měl jsem dostatečné množství informací, abych mohl uplatňovat své názory, ale nikoliv s nimi obstát proti početní převaze ostatních poslanců ve výboru i na schůzích PS.
Armáda USA byla a dosud je nejsilnější a zatím nejlépe připravenou i nejmoderněji vybavenou ozbrojenou silou na světě. Je pouze otázkou času, kdy se ji vyrovnají v případě potřeby sjednocené OS Ruska a Číny, z kterých má a musí mít obavy i USA.
Že AČR není zatím schopna spolehlivě zabezpečovat obranu naší republiky, to je dnes skutečnost, která je uznávána nebo alespoň občas zmiňována i politickými představiteli našeho státu. V žádném případě bych však vinu za tento stav nepřisuzoval USA. Američané mají pouze jeden zájem, podobně jako u dalších menších čl. států NATO, aby byly schopny společně s nimi se zúčastnit všech ozbrojených konfliktů ve světě, které pro sebe Američané považují za nejdůležitější a tím dát takovým akcím jedinečný "punc naprosté demokratičnosti". Skrývají vše za boj proti extrémizmu nebo proti nezákonnému vlastnění jaderních zbraní a pod. Když všichni naši sousedé (s vyjímkou Rakouska) jsou členy NATO, tak kdo nás vůbec může napadnout? A tak se začne všemi sdělovacími prostředky šířit nebezpečí agrese ze strany Ruska. Kdyby taková teorie neexistovala, potom by byl nebezpečný ten fakt, proč armádu vůbec potřebujeme. A chyběla by ta mnou vzpomínaná skutečnost, podílet se na tisíce kilometrů vzdálených teritoriích boji za "skutečnou demokracii".
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron