Vztahy mezi - ČSLA, štábem SOS VS, GŠ SSSR

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Vztahy mezi - ČSLA, štábem SOS VS, GŠ SSSR

Příspěvekod ondrej » 29 bře 2015, 16:53

Dobrý den pane generále,

mohl by jste vysvětlit vztahy podřízenosti a nadřízenosti jednotlivých subjektů v době míru a v případě válečného stavu. Děkuji.

velitel ZVO
náčelník generálního štábu ČSLA
ministr národní obrany ČSSR
štáb spojených ozbrojených sil Varšavské smlouvy
generální štáb OS SSSR
ministr obrany SSSR
velitel na západním strategickém směru
československý front
střední skupina vojsk

Pigula Ondřej
ondrej
 
Příspěvky: 7
Registrován: 07 led 2015, 22:24
Blog: View Blog (0)

Re: Vztahy mezi - ČSLA, štábem SOS VS, GŠ SSSR

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 02 dub 2015, 14:48

Nevím, zda Vám odpovím tak, jak očekáváte. Snad nebudete namítat, že vztahy mezi orgány, které uvádíte, uvedu podle toho, když jsem funkce sám vykonával:
-velitel ZVO- jednoznačně v době míru přímo podřízen ministrovi národní obrany ČSSR. S přechodem na válečný stav byl ve funkci velitele ČsF s celým frontem přepodřízen HV SOS VS;
-NGŠ- 1.zástupce MNO, jeho vztah se neměnil;
-Ministr národní obrany ČSSR podřízen prezidentu republiky a vládě ČSSSR. S přechodem na válečný stav podléhal i HV SOS VS;
-štáb SOS VS byl orgánem, který v míru mohl po schválení kompetentními orgány MNO provést předem ohlášenou kontrolu;
-GŠ OS SSSR musel svoje požadavky uplatňovat cestou našeho MNO až k hlavním představitelům státu;
-MO SSSR své návštěvy k nám vždy hlásil, byl zván oficiálně na významné akce a bylo mu umožněno uskutečnit to, co požadoval;
-velitel SOS na západním směru mohl provádět kontrolní činnost po ohlášení HV SOS VS, včetně účasti na různých cvičeních;
-ČsF byl tvořen 1, 4. armádou, frontovým kompletem svazků a útvarů a šesti záložními divizemi, mírově tvořil hl. síly ZVO;
-SSkSV podléhala v míru MO SSSR a rovněž HV SOS, protože přechodem na válečný stav přecházela do přímé podřízenosti ČsF, jako jeho druhosledová srmáda;
Osobně jsem měl velmi dobré vztahy zvláště s MO OS SSSR maršálem Jazovem (z doby, kdy jsem byl velitelem 20 msd a on se stal velitelem SSkSV), méně příznivé vztahy s HV SOS maršálem Kulikovem, dobré vztahy s NGŠ OS SSSR maršálem Achromějevem. Přes občasné kritické připomínky a požadavky na shrom. NGŠ SOS VS jsem nepociťoval jakékoliv neúnosné projevy nadřazenosti ze strany orgánů OS SSSR. Každý z nás si však dobře uvědomoval, kdo tvoří hlavní sílu VS a choval se ne z donucení, ale více s úctou k těmto orgánům a funkcionářům. Pokud by se mi dnes někdo snažil něco namlouvat o nesrovnatelné "demokratičnosti" panující dnes v NATO, tak tomu nevěřím. Mám dostatečné množství argumentů, které o tom svědčí.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků