24 AVKVŠ

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

24 AVKVŠ

Příspěvekod záložák » 04 dub 2015, 20:03

Dobrý večer pane generále. V jedné ze svých předchozích odpovědí jste se zmínil o 24 AVKVŠ (pro neznalé vojenských zkratek: absolventů vojenských kurzů vysokých škol.... prostě vysokoškolácích kteří šli na vojnu jen na rok) kteří se (vycházím z vaší formulace) postavili proti přijímaným bezpečnostním opatřením v roce 1989. Můžete o tom napsat oč šlo, co a kde se stalo, jak to bylo řešeno atd., atd. Děkuji.
záložák
 
Příspěvky: 5
Registrován: 18 lis 2014, 12:39
Blog: View Blog (0)

Re: 24 AVKVŠ

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 05 dub 2015, 12:10

Pokud chcete opravdu objektivně posuzovat úlohu armády v jakékoliv společnosti a v době různých politických situací, potom dojdete k závěru, že je to nejstabilnější a nejsilnější prostředek státní moci. Může politický systém buď spolehlivě ubránit, nebo i změnit. Důležité je, jaké dostane úkoly od existujících politických představitelů státní moci. ČSLA takové úkoly nedostala (několkrát jsem už vysvětloval své stanovisko k situaci u nás v r. 1989)
AVKVŚ (přesněji Absolventi vojenských kateder vysokých škol) tvořili dosti významnou složku záložního velitelského sboru.Roční vojenskou základní službu končili v hodnostech důstojnických (zpravidla podporučíků) nebo pouze poddůstojnických. Vše záleželo na jejich přístupu k vojenské službě na Vojenských katedrách VŠ a potom samozřejmě i při zmíněné roční službě. Není účelné zakrývat, že součástí hodnocení způsobilosti byly i jejich politické názory. Snad mi prominete, že podrobnosti, které ode mně požadujete, byly pro mě celkem bezvýznamné (14 AVKVŠ v 60 tisícovém velitelském sboru a celkově ve 200 tisícové armádě).Své názory vyjádřili u útvarů, ve kterých voj. službu vykonávali. Jsem přesvědčen, že ještě nějací jednotlivci raději skrývali své názory pod zdravotní, nebo i náboženské důvody. Opatření vůči nim byly v kompetenci velitelů útvarů řešeny tak, že byli výjmuti z předurčených vyčleněných sil k případnému udržení bezpečnosti a pořádku v naší zemi.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků

cron