Stránka 11

24 AVKVŠ

PříspěvekNapsal: 04 dub 2015, 20:03
od záložák
Dobrý večer pane generále. V jedné ze svých předchozích odpovědí jste se zmínil o 24 AVKVŠ (pro neznalé vojenských zkratek: absolventů vojenských kurzů vysokých škol.... prostě vysokoškolácích kteří šli na vojnu jen na rok) kteří se (vycházím z vaší formulace) postavili proti přijímaným bezpečnostním opatřením v roce 1989. Můžete o tom napsat oč šlo, co a kde se stalo, jak to bylo řešeno atd., atd. Děkuji.

Re: 24 AVKVŠ

PříspěvekNapsal: 05 dub 2015, 12:10
od Arm Gen VACEK
Pokud chcete opravdu objektivně posuzovat úlohu armády v jakékoliv společnosti a v době různých politických situací, potom dojdete k závěru, že je to nejstabilnější a nejsilnější prostředek státní moci. Může politický systém buď spolehlivě ubránit, nebo i změnit. Důležité je, jaké dostane úkoly od existujících politických představitelů státní moci. ČSLA takové úkoly nedostala (několkrát jsem už vysvětloval své stanovisko k situaci u nás v r. 1989)
AVKVŚ (přesněji Absolventi vojenských kateder vysokých škol) tvořili dosti významnou složku záložního velitelského sboru.Roční vojenskou základní službu končili v hodnostech důstojnických (zpravidla podporučíků) nebo pouze poddůstojnických. Vše záleželo na jejich přístupu k vojenské službě na Vojenských katedrách VŠ a potom samozřejmě i při zmíněné roční službě. Není účelné zakrývat, že součástí hodnocení způsobilosti byly i jejich politické názory. Snad mi prominete, že podrobnosti, které ode mně požadujete, byly pro mě celkem bezvýznamné (14 AVKVŠ v 60 tisícovém velitelském sboru a celkově ve 200 tisícové armádě).Své názory vyjádřili u útvarů, ve kterých voj. službu vykonávali. Jsem přesvědčen, že ještě nějací jednotlivci raději skrývali své názory pod zdravotní, nebo i náboženské důvody. Opatření vůči nim byly v kompetenci velitelů útvarů řešeny tak, že byli výjmuti z předurčených vyčleněných sil k případnému udržení bezpečnosti a pořádku v naší zemi.