Osobní pohled na r. 89

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Osobní pohled na r. 89

Příspěvekod Mracek » 13 dub 2015, 17:16

Dobrý den pane generále.
Vůbec nemám potřebu cokoliv co jste kde uvedl zpochybňovat. Holá fakta se samozřejmě dají vykládat z různých úhlů i s vůlí úmyslného zkreslování. Byl jste u zdroje dění. Samozřejmě, že jsem nemohl hodnotit průběh ani předpovídat výsledek dění r. 89. To v té době možná asi nikdo. Vnímal jsem to spíš odspodu. "Občanská válka"? Nevnímal jsem tu v té době občany proti sobě. Jen obrovské pnutí ve společnosti a čím dál tím větší nevoli proti státnímu aparátu a to již o mnoho let dřív. Státní aparát si to možná uvědomoval jen podle zpráv, že někdo někde rebeloval, vytvářel petice a aparát občas někoho "izoloval" omlouvám se postiženým za tento termín. Co se stalo v r. 89 se očekávalo už o rok dřív (historická data: 18, 38, 48, 68, 88) Hlavní odpovědností velitelů od těch nejvyšších mělo být to, aby nedošlo k rozkladu nebo zneužití armády a souhlasím s tím, že se tak vcelku nestalo, i když asi obava byla. Podle toho jak k nám chodili informace z HPS o působení disidentů, dokument o prohledávání bytu p. Havla, o dokumentu Několik vět a k tomu stupidní projevy p. Jakeše a v SSSR pěrestrojka, se kterou si UVKSČ nějak nevědělo rady. Nebylo potřeba vnější působení. Já ty informace samozřejmě nemám a nevím, jestli a jak se působilo na armádu. Dík těm, kteří v té době zachovali chladnou hlavu, k zneužití nedošlo. Výsledek použití armády (nemyslím si že by došlo na oběti) by hodně záležeal na době kdy by byla použita. Před 17.listopadem tu ještě hodně lidí nevěřilo ve zlom situace. Lidé se tu hodně báli, osobnímu postihu za "protistátní vyjádření". Vše co bylo proti tehdejší mocenské garnituře se dalo hodnotit jako protistání. Složky ministerstva vnitra, armády a lidových milicí by dokázali před 17.11. uklidňovat situaci. Po 17.11. si myslím, že zneužití armády by u nás bylo brzo zpacifikováno postupným odmítáním poslušnosti velitelům, kteří by dávaly rozkazy na jakékoliv potlačování. Pokud by to nebylo hned, šířilo by se to jako lavina. Přeci jenom skladbu vojska tvořili především vojáci základní služby a nejnižší velitelé s ními vcelku drželi "basu". Skladba sborů ministerstva vnitra byla vcelku jiná a že k zneužití těchto oddílů došlo, o tom pro mne není pochyb. Zas tu je to rozhraní 17.11. Je to ale samozřejmě jen můj názor.
Solidní podporu ze zahraničí o změně režimu Vám vcelku věřím, i když o tom nemám žádná fakta. O těch se vcelku moc veřejně moc nemluvilo, pokud byla. Vzhledem k tomu že toto masové působení je i teď a je mířené i na hlavu státu, nepochybuji i o vnějším působení. Podobné působení je i v mnoha jiných státech po celýém světě a vyvolává i občanské války. V té době jsem to působení nevnímal, možná nebylo ani tak agresivní jako teď a nemělo takovou váhu. To je spíš na Vaše vyjádření a fakta. Armáda, co se týče vojáků z povolání byl vcelku uzavřený útvar ve společnosti a veřejnost se na ně dost často dívala s despektem. Dost často i oprávněně. Smím poprosit o vaše vnímání ?
Můj vztah k 1. smp REB v Kolíně (byl opravdu pořadím 1.) V kolíně v armádě jsem prožil skoro 16 let a kritický rok 89 jsem byl už mjr ve speciální skupině radiotechnické kontroly a už jsem nespadal pod smp. Jistá selekce voj. z pov. zřejmě k REB útvaru byla, jen asi ne dost důsledná, když si vezmete že v hodnosti mjr jsem nebyl ani členem ani kandidátem KSČ.
K tomu asi jen otázka, jestli bylo určeno procento vojáků z povolání kteří nemusí být politicky aktivní a nabo to byla jen náhoda, že jsem sítem prolezl? Předem děkuji, Mráček.
Mracek
 
Příspěvky: 12
Registrován: 27 bře 2015, 17:43
Blog: View Blog (0)

Re: Osobní pohled na r. 89

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 24 dub 2015, 22:50

Jednodušší by pro Vás bylo, kdybyste se nejdříve seznámil s výsledkem šetření Komise prezidenta republiky o listopadových událostech r. 1989. Tam jsou někde uvedena pravdivá fakta, že politické vedení ani velení ČSLA nepředpokládalo ozbrojený zásah proti demonstrujícím a také ho neprovedlo. Hodnotí i vysokou připravenost armády k udržení pořádku v našem státě a uvádí, že nebyl zjištěn ani jeden útvar nebo zařízení, které by nesouhlasilo s prováděnými opatřeními. Vaše zpochybňování postoje vojáků z povolání není věrohodné. Jistě se mohli najít jedinci, kteří se cítili nedoceněni za svoji službu v armádě, ale ti se zpravidla báli svoje názory veřejně sdělovat. Vojáci základní služby byli pro plnění úkolů k udržení pořádku vybíráni, protože ne všichni voj. zákl. služby byli svými vlastnostmi i názory spolehliví.
Máte-li zájem, půjčte si někde v knihovně moje knížky (pokud je "demokraticky" navyřadili) a s mými názory se můžete seznámit. Vůbec mi nevadí, že názory máte jiné a s mými vůbec nesouhlasíte. Pokud to tak je, tak ty moje vůbec nečťete. Tam se také dozvíte, jak jsem hodnotil události v osmdesátých letech, co se mohlo a mělo udělat a proč se asi neudělalo.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron