Průzkum proti Rakousku

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Průzkum proti Rakousku

Příspěvekod oscarpapa88 » 20 dub 2015, 13:02

Dobrý den pane generále,
rád bych věděl, zda byl veden průzkum ( radiový, radiotechnický i vojskové pozorování ) v ČSLA proti Rakouské republice. O průzkumu vůči jednotkám NATO jsou tyto poznatky již zveřejněny, v případě Rakouska jsem dosud na podobné informace nenarazil. Na jednom německém webu se uvádí stanoviště poblíž Bratislavy - Devínská kobyla a rota PS Devínská Nová Ves, bez dalších detailů. Od jednoho pamětníka mám informaci, že zhruba do poloviny 70. let byl prováděn rrtpz prostředky 4. pzpr z kláštera Malá Louka u Znojma. Můžete tuto informaci potvrdit ?
oscarpapa88
 
Příspěvky: 1
Registrován: 10 dub 2015, 13:49
Blog: View Blog (0)

Re: Průzkum proti Rakousku

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 28 dub 2015, 21:52

Úkoly komplexního průzkumu jsem začal plnit až ve funkci NŠ 2.msd od první poloviny 70. let. K provádění komplexního průzkumu už divize měla nezbytné prostředky, do kterých byly zapojeny jak průzkumné roty vševojskových pluků, tak i početnější prostředky průzkumného praporu divize, včetně radiového i radiotechnického. Na vyšších stupních velení počet prostředků i jejich kvalita se výrazně zvětšovala ( 1.,4 armáda, později i ZVO, nakonec GŠ ČSLA). Na těchto vyšších stupních velení byly vyčleněny i pluk a brigáda na vyhodnocení výsledků průzkumu a stálé vysokopodlažní pororovací věže. Průzkum byl veden s důrazem na SRN. Proti Rakousku mi údaje nejsou známé, ale nepopírám, že příležitostně mohla být situace na území tohoto neutrálního státu kontrolována. V jedné teoretické variantě něšlo totiž úplně vyloučit vedení vedlejšího úderu proti ČSSR Moravskou branou na sever. Našimi rrtp nebyl problém kontrolu příležitostně provést (třeba RAMONOU).
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků