Proč se až tak nebojím Ruska

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Proč se až tak nebojím Ruska

Příspěvekod Mracek » 20 dub 2015, 15:17

Dobrý den,
toto vzniklo jen jako protiváha podobného "dotazu". Vzhledem k tomu že byl psán hodně tendenčně a manipulativně, také mě zajímá reakce p. generála na jiný názor. Nechci aby to ale vyznělo jako politická agitka. Je to hodně zaměřené do vojenské oblasti.

1. "Patříme na západ". Určitě republika nevznikla v r. 1945 tím, že nás někdo "částečně" osvobodil. Asi je nutné hledat důvody proč nás někdo osvobozoval. Západní státy Evropy, které jsou dnes zahrnuty mezi tzv. nejvyspělejší (G7) se dohodli v r. 1938 že ČR se předhodí Hitlerovi. Jen pro chronologii. 19.9.38 vyzvali vlády Británie a Francie aby Český stát podstoupil požadovaná území, 20.9.38 zaslal Stalin Benešovi telegram, že pokud ČR požádá, SSSR poskytne pomoc. 21.9.38 zaslali vády Anglie a Francie Benešovi ultimátum, na které pak přistoupila vláda. To že se Německo nedokázalo dlouho smířit s hranicemi hovoří o tom, že až v r. 1973 byla Mnichovská dohoda ve vzájemných vztazích mezi SRN a ČSSR prohlášena pražskou smlouvou za nicotnou a nulitní. SRN tedy nikdy neuznala neplatnost Mnichovského diktátu od samého počátku. Bere-li někdo argument konce II.sv. války, měl by si také říct, že prakticky žádná za smluv, které byly uzavřeny před, nebyla dodržena. Možná by k tomuhle historicko-vojenskému mohl pan generál říct svoje. Docela by mě zajímal právě ten vojenský aspekt. Hlásíme se k tzv. západu, i když ve svých dějinných až tolik dobrých příkladů nemáme. Ke komu se hlásíme po r. 1945? K Německu, Francii nebo Itálii? Dobře osvobození ze strany USA. Težko můžu ale říct že za to nic nechtěli. Především nešlo o to kdo co za to chce, ale o to, že bylo nutné porazit Fašistické Německo, které by ohrozilo i USA, pokud by pokořilo Evropu. Zhruba se dá říct, že USA se aktivně zapojilo do války až v okamžiku ohrožení Japonskem a zvratu na východní frontě.

2. Vezmu-li působení NATO v Evropě, tak na základě porušování dohod začal vznikat východní vojenský blok. Vznik NATO 1949, přistoupení SRN do NATO 9.5.1955 (!!!), tedy přistoupení státu, který neměl mít ani vlastní armádu. 14.5.1955 vznik Varšavské smlouvy. Přesun jaderných hlavic USA do Evropy bylo dávno po podepsání Dohody o odzbrojení v r. 1968 Na území SRN je podle odhadu asi 10 až 20 jaderných bomb typu B61, které vzhledem ke své zastaralosti představují spíš bezpečnostní riziko jaderné katastrofy. Víme prozatím, že jaderné zbraně na našem území nebyly potvrzeny. Jaké bylo srovnání vzájemné vojenské protiváhy? Stát, který sousedí s ČSSR a má jaderné zbraně použitelné proti nám a spojenec, který dlouhou dobu tomuto pokušení odolával?

3. Smlouva z r. 1994. Smlouva o respektování teritoriální integrity vyjadřovala slib ohledně toho, že uvedené státy nenapadnou jiný stát, který se vzdá jaderného arzenálu. Proč? Právě proto, že Ukrajina, která nepodepsala žádný závazek o snižování zbrojení rozdělením SSSR začala vlastnit velké množství jaderných zbraní a nebyla vázaná prakticky žádnou mezinárodní dohodou. S tím mělo problém jak USA, tak Rusko. Pokud začneme zjišťovat jak to bylo v r. 1994 zjistíme, že Ukrajina na zbavení se jaderných zbraní chtěla vydělat a vydělala. Vymohla si výraznou slevu na dodávku plynu, Ruská strana se zavázala, že zdarma provede likvidaci ukrajinských zbraní, které bylo vyžadováno na základě mezinárodníc smluv a které Ukrajina nedokázala zajistit a z Ruské strany protiváhu Ukrajina dostala ekvivalent paliva do jaderných elektráren. Ponechání JZ na Ukrajině bylo světové bezpečnostní riziko. Vyjádření pak paní Tymošenkové hovořilo za své.

4. Nevím jak dopadne otázka Krymu, ale určitě neuznané hlasování v rámci Autonomní republiky a následný požadavek na připojení k RF dopadl lépe než to dopadlo na východní Ukrajině, kde je 1000x více zabitých lidí. Bombardovalo by také NATO Ukrajinu, tak jako bombardovalo Srbsko za Kosovské Albánce? Zde NATO napadlo nečlenský stát NATO, který byl ve sporu s nečlenským státem NATO bez souhlasu OSN. Mohu věřit vojenské alianci, která z vlastní vůle bombarduje cizí stát? Jestliže anexe - tedy podle mezinárodního práva připojení území na základě hlasování zachránila tisíce životů, jsem raději pro porušení teritoriálních integrit. Vývoj na Ukrajině mi jasně naznačuje, že na Krymu by to dopadlo hodně špatně. Nebudu polemizovat o co by kdyby a kdo komu vyhrožuje. Většinou tyto zprávy jsou přebírány ne z oficiálních zdrojů, ale z bulvárního tisku. Vzal bych-li v vyhlášení představitelů NATO v Evropě, už dávno by nás Rusko mělo napadnout. Švédskou ponorku nakonec neohrozila Ruská ale švédská rybářská loď, Ruská cvičení jsou prováděna buď na ruském území nebo mezinárodním, nikdy ne na cizím území, výslechové tábory na území Polska a Rumunska, ... Mě zajímá výsledek a ve výsledku na které straně je zvýšený počet jednotek.

5. Obchodování s Ruskem hodnotím podle toho, jak se vyvíjela spirála sankcí proti Rusku a následná reakce Ruska a Rusko s ní nezačalo a na některé sankce vůbec nereagovalo. Víc než 50% evropských států si uvědomuje, že sankce nikam nevedou a chtěli by jejich zrušení. Proč? Čím déle bude trvat tato agónie, na které žádný stát EU nemá zájem, tím více Rusko nebude EU potřebovat. Nejsou zde vůbec politické zájmy, ale zájmy obchodní. Ukrajině sice přeji tzv. západní orientaci, jen mám obavu, že na to doplatí především Ukrajina, protože na to není ekonomicky připravená a pak na to doplatí státy EU, protože si uvázaly další kouli státu před ekonomickým krachem. Jediný kdo na tom získá je USA, protože se víc přiblíží k hranici RF. Pokud si někdo všimne, tak žádnou další pomoc státy EU a USA Ukrajině nenabízejí. Nepadlo jediné slovo o spolupráci v hospodářstí a ekonomice. Pouze a jen o vojenské. Rusku se nelíbí jen to, že se k jejím hranicím stále víc a víc přibližují vojenské útvary NATO. Víc už je Ukrajina prakticky nezajímá, mimo obyvatel, kteří se hlásí k ruské národnosti. Vcelku chápu neklidné Rusko, když si vezmu v kolika státech okolo Ruska jsou základny USA. Naopak na to kolik základen má Rusko mimo své území na to stačí prsty jedné ruky. Kdo tedy ohrožuje koho?

6. Stálo by určitě za námahu o tom jaké cizí útvary působí na Ukrajině. Není potřeba dokazovat, kdo kde bojuje. Ukrajina požádala o vstup do NATO v r. 2004 a následně ho stáhla. Od té doby mají zástupci NATO na Ukrajině své zastoupení. Je známo že v ukrajinském konfliktu byl postižen i americký generál a že byly prokázány a vyfoceny vojenské skupiny armádních nevládních složek USA a jiných západních států. Není potřeba dokazovat, stačí jen hledat na internetu. Naopak nebyl prokazatelně zachycen jediný ruský voják, pokud nepočítám do desítky ruských pasů.

Najhorší pro každého, kdo hodnotí jakoukoliv situaci je pokud se snaží najít důkazy, které vyhovují jen jemu. Určitě budu nazván rusofilem, proputinem a že papouškuji jen co mi shora (teď nevím kdo tím je myšlen). Dnešní situace mi připadá jako za dob budování socialismu, kdy jedině Rudé právo bylo pravdou. Teď je situace podobná. Pravda je prý ta, která je nám předkládána masmédii. Jestli že někdo hledá jakékoliv argumenty, měl by respektovat i protiargumenty a vyvažovat

Mráček
Mracek
 
Příspěvky: 12
Registrován: 27 bře 2015, 17:43
Blog: View Blog (0)

Re: Proč se až tak nebojím Ruska

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 21 dub 2015, 22:24

Omlouvám se, že nebudu odpovídat na všechny Vaše názory, které uvádíte pod body 1-6. Možná, že bych mohl někde doplnit i své vojenské znalosti a zkušenosti z let studené války, ale nepovažuji to za podstatné. Neberte to z moji strany jako snahu vyhnout se odpovědím nebo svým stanoviskům ke všemu, k čemu se vyjadřujete. Chci však uvést, že s většinou Vašich názorů souhlasím a nepovažuji za účelné zmiňovat se o některých drobnostech, kdy by pouze diskuse mohla jasněji určit pro nás oba správnost stanovisek jednoho či druhého.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron