Nedocenění důstojníci v ČSLA, kteří se báli za svůj názor

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Nedocenění důstojníci v ČSLA, kteří se báli za svůj názor

Příspěvekod Mracek » 27 kvě 2015, 10:25

Reaguji na Vaše slova o mě: "bojácný až uplakaný". Má už Vaše generálská dušička klid, jak jste mi to nandal? I když si stále vážím toho že tu odpovídáte, je tu jeden podstatný rozdíl oproti době, kdy jsme byli aktivní. Určitě by ste se semnou takto nebavil, určitě bych byl hned kázeňsky řešen někým z mých přímých nadřízených a možná by se děli ještě jiné věci, o kterých by jste už nedozvěděl. Je zvláštní, jak dovedete také zařadit lidi, které neznáte a máte hned jasný úsudek.

Vše manipulativně překrucujete a vkládáte mi něco, co jsem nikdy neřekl. V armádě mi nijak ukřivděno nebylo, byl jsem tam když mi něco dávala a odešel, když jsem tam už neviděl nic, proč bych měl zůstat. Po r. 89 to už mohla být svobodná volba bez dalších obstrukcí.

Nikdy jsem nikde nenapsal, že někoho nenávidím, protože byl svazákem nebo straníkem (opět jen Vámi manipulativně vloženo). Já jsem jím jen prostě nebyl a z toho uvozuji můj kariérní růst. Dva roky před povýšením do hodnosti majora jsem povýšil z funkce velitele čety na funkci důstojníka technické skupiny 1. sm. pluku REB (7082). Po roce se mi podařilo přemístění (z Vaší působnosti VZVO) ke skupině radiotechnické kontroly REB (2119) patřící přímo pod oddělení REB-GŠ (gen. Paprčka). To bylo na funkci Hlavní inženýr. Nebyl důvod pro pocit ukřivdění, byla to moje volba, jestli odejdu z armády po ukončení závazku, nebo budu pokračovat v něčem produktivním. Na to jsem si nikdy nestěžoval. Nicméně pokračováním jsem mohl takhle spolupracovat na vývoji řídících systémů pro REB ve spolupráci s výzkumným ústavem 060 Brno.

Důvod odchodu z armády? Opět žádné ukřivdění, jen znechucení. Neměl jsem problém říkat svoje názory a tak když nás navštívil ministr Dobrovský, dal mi za úkol, abych vše o čem jsme hovořili mu sepsal. Prý kdyby měl moje názory "střelil by si kulku do hlavy". Nevím kam se moje technické hodnocení v oblasti informatiky a řídících systémů dostalo a jak bylo upraveno. Možná někdo napsal svoje. Pak už moje setrvání v armádě nemělo smysl. Byl jsem zařazen jako někdo, kdo si píše s ministrem a kdo je příliš "prostořeký" Ministr odešel na funkci velvyslance v Rusku, já z armády. Technický vývoj v REBu v té době měl paradoxně oproti vývoji ve světě neperspektivní léta.

Vlastně proč celá tahle debata vznikla? Jen na základě toho, jak jsem vnímal chování velitelů já a jak to bylo u Vás. Myslím si, že to co se dělo denně na jednotce, kde jsem sloužil, jsem mohl vnímat mnohem lépe, než VZVO nebo NGŠ. Ale ctím, že z hlášení a Vašich kontrol jste měl jiný názor. Každý voják i voják z povolání si dobře pamatuje, co se dělo, když měl přijet generál. Také jsme znali situace, že připravenost útvarů RadioElektronického Boje byla hodnocena podle času opuštění posledního vozidla z kasáran. Vše ostatní byla iluze na mapách. Samozřejmě jiná situace než u jednotek, které měli na co střílet.

Jména z mé doby? Generál Paprčka. To byl opravdu velmi slušný člověk, kterého si každý vážil. Velitel útvaru pplk. Pekár - ambiciózní velitel, Vámi dobře hodnocený, dokázal seřvat své zástupce před vojáky, ale vcelku si vážil lidí, kteří něco uměli. NŠ pplk Neubauer (Fobes - fousatá bestie). Z jeho používaných vět mezi čtyřma očima bylo známé, že poručík je od "být po ruce" a nadporučík - "být nadále po ruce". Nebo: "pomocí Zákl.1.1 se dá dohnat voják až k sebevraždě". Když přišli k útvaru mladí vojáci z povolání, vždycky si nějakého vyhlídl a toho opravdu deptal. nprap. Bříza - proviantní náčelník. V těch dobách jsme nevěděli, že je provokater - spolupracovník STB. Z dalších, kteří mě dobře znají je gen. Karel Blahna - první velitel praporu mírových sil OSN v misi UNPROFOR, ale ten mě nezná z doby působení v armádě a také v armádě už není.
E.M.
Mracek
 
Příspěvky: 12
Registrován: 27 bře 2015, 17:43
Blog: View Blog (0)

Re: Nedocenění důstojníci v ČSLA, kteří se báli za svůj názo

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 30 kvě 2015, 17:25

Pane Mračku, moje generálská dušička nepotřebuje vůbec takový klid, jaký Vy mi přisuzujete a už vůbec nemám potřebu něco a někomu "nandávat". Neznáme se tak, abyste mi přisuzoval vlastnosti, za které bych se musel asi stydět, kdyby to byla alespoň částečná pravda. Já bych se rád dozvěděl nějaké své "činy", kterými jsem podřízené někdy, podle Vás, jenom znectíval. Nechtějte, abych Vám výjmenoval hodně vojáků z povolání, jejichž výhazov z armády jsem nedopustil a postaral se i jejich další službu. Asi ze dvou z nich se stali po r. 1991 dokonce generálové. Jenom mě mrzí, že toho dosáhli tím, že se vydávali za oběti totalitního režimu. Naopak mi dělá radost, když se náhodou potkám ve Vyškově s kaplanem, který mi po 3O letech od jeho základní služby sdělí, jak neformálně a přátelsky jsem se k němu a jeho vrstevníkům choval, když jsem přijel k pluku, kde sloužil a jak byl poučen jako pomocník doz. u vchodu, aby se přede mnou raději schoval. Když jsem ohlásil návštěvu u vašeho útvaru, tak snahou velení bylo udělat všechno, jenom abych neměl čas ke kontrole a nejel se podívat na výcvik do Konárovic (třeba mě zavést na MěNV a tam ztratit čas s tajemníkem Netíkem). Vy si stěžujete, jak jste nikdy nebyl svazákem natož komunistou a potom líčíte pravdivě, jak jste se dostal až ke skupině radiotechnické kontroly u gen. Paprčky. To byl můj podřízený a jinak i dobrý kamarád. Chcete-li, tak se ho na mě zaptejte. I když to neuděláte, já lehce najdu příležitost zeptat se ho na příčinu těch represí, kterým jste byl vystaven v Kolíně. Lehce ale důrazně jste mě upozornil, že tím jste se dostal z mé působnosti u VZVO a neříkáte, co jste zase musel zažít příkoří, když jsem se stal NGŠ.Jinak se domnívám, že nepřiznáváte pocit ukřivdění z té doby a já si myslím, že jste k tomu měl své důvody, tak si je ponechejte.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků