Počty branců

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Počty branců

Příspěvekod ondrej » 21 črc 2015, 15:36

Dobrý den pane generále,

chtěl bych se zeptat, kolik branců ročně nastupovalo vojenskou základní službu u ČSLA ? A druhá část dotazu se týká termínů nástupu. Chtěl jsem se zeptat, jestli byl nástup těchto x tisíc lidí rozdělen na části ( např. nástup v průběhu 2-3 týdnů ) ? Mohlo se tedy stát, že dva ze stejného nástupního ročníku duben 85 šli do civilu na jaře 87 např. v týdenním rozestupu ? Děkuji.
ondrej
 
Příspěvky: 6
Registrován: 07 led 2015, 22:24
Blog: View Blog (0)

Re: Počty branců

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 23 črc 2015, 15:29

Při svých odpovědích často uvádím, že nemám žádný osobní archiv, takže prosím o určitou toleranci případných nepřesností.
Přesněji by vám odpověděl Vojenský historický ústav (VHÚ) nebo Historický archiv AČR. Já pro Vás uvádím následující:
- ČSLA měla koncem roku 1989 200.000 vojáků (plánováno 210.000), z toho 61 tisíc vojáků z povolání. Tedy vojáků základní služby bylo asi 150.000. Pří dvoleté době základní služby tedy ročně nastupovalo 75 tisíc branců;
- termíny nástupu vojenské služby se časem měnily. Z počátku jeden nástupní termín- obvykle měsíc říjen. To však způsobovalo při odchodu vojáků do zálohy dočasně značné snížení bojeschopnosti útvarů. Proto později zvoleny nástupní termíny dva- zpravidla duben a říjen. Naposled existovaly v jednom roce čtyři nástupní termíny- leden, duben, červenec a říjen. Záměr byl stejný- udržet vyrovnanější bojovou připravenost útvarů.
-za určitých okolností mohlo dojít i k ojedinělému odchodu o méně významný týden (po dvou letech).Mohlo k tomu dojít při individuálním odvelení k jinému útvaru a zanedbání u něho správného termínu propuštění nebo i odvelením skupiny vojáků k plnění nějakých úkolů v národním hospodářství. Stávalo se občas i to, že ve VTJ (vojenské tělovýchovné jednotky se křížil termín propuštění s nějakými kvalifikačními utkáními a vojáci v po dvou letech působení v nich žádali o odchod až po splnění úkolu v tomto kolektivu.
-nejčastější příčinou pozdějšího odchodu do zálohy však byla povinnost nasluhovat dobu strávenou při výkonu trestu vězením.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 809
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron