Stránka 11

Dosažitelnost VZP

PříspěvekNapsal: 14 zář 2015, 10:37
od ondrej
Dobrý den pane generále,

chtěl jsem se zeptat, jak moc bylo používáno zařízení SVITAVA 75 při vyhlášení "BoPo" ? Nebo se z větší části pro vyrozumění používaly spojky, telefon ? Mohl by jste napsat něco obecně o dosažitelnosti VZP a činnosti při vyhlášení signálů ? Děkuji.


Pigula Ondřej

Re: Dosažitelnost VZP

PříspěvekNapsal: 14 zář 2015, 22:28
od Arm Gen VACEK
Dosažitelnost vojáků z povolání byla opravdu záležitost nezbytná pro splnění stanovených norem k plné bojové pohotovosti. Představovala pro t.zv. operační skupiny, které měly povinnost řídit průběh uvádění útvarů, svazků i svazů ČSLA do BoPo skutečně kruté normy, které omezovaly značně osobní život vojáků z povolání. Dnes, kdy v AČR se totéž řeší hodinami až dny, to tehdy byly normy minutové (za15-30 minut být v kasárnách ). Vyplývaly z toho, že možnosti tehdejšího protivníka k likvidaci vojsk v posádkách bylo nutné eliminovat jejich včasným opuštěním.
Dosažitelnost musela být nějak zabezpečována, při respektování toho, co bylo možné použít při tehdy daném stupni rozvoje spojovací techniky. Bylo to tedy převážně telefonické vyrozumívání, ale konbinované vysíláním spojek, předávání signálu i těmi vojáky, kteří ho dostali telefonicky (ne všichni voj. z pov.telefon měli) v domech a sídlištích.
Může se z dnešního pohledu zdát směšné i zavedení zařízení SVITAVA. Vyrozumívali jimi doz.útvarů a operační dozorčí omezený počet hlavních funkcionářů a operační skupiny. Byl to však prostředek, který už umožňoval přece jenom větší možnost pohybu v dosahu místa k odvozu do kasáren. V porovnání s dnešními prostředky (mobily atd)to je nesrovnatelné. Ale normy se plnily ! (i za cenu značného strádání). Omezovalo to i osobní volno mnohým vojákům základní služby (spojkám,motocyklistům, řidičům aut atd).
Snad pro úplnost, svůj význam mělo i vyrozumívání pomocí radiostanic, ale pouze na odloučená pracoviště.