Irák 1990

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Irák 1990

Příspěvekod Pepa-Kobyla » 27 led 2016, 13:23

Dobrý den pane generále Vacku,
nedávno jsem si přečetl článek o vojenské misi našich chemiků v Iráku 1990.
Více najdete zde: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ope ... position-0
Abych se přiznal, tak moc nevěřím větám, které jsou v článku ústy pana Jána Való prezentovány. Prý obdržel špatný protichemický materiál včetně masek a nefunkčních transportérů. Materiál a vojáky si snad vybíral sám. Co vím z VZS, tak NZ materiál byl kvalitně uložený a kontrolovaný. Dokonce záměrně či již z určité demence zapomněl čtenářům sdělit fakt, že jste pro návrat Československých montážníků z Iráku, vykonal cestu do Iráku a po rozhovoru se Sadámem (10. prosince), domluvil jejich návrat zpět do vlasti. Je tomu již 25 let a mnozí čtenáři "zavádějícímu" rozhovoru s J.Való věří. A mnoho občanů ani neví, že jste jednal se Saddámem.
Mohl by jste se k tomu článku vyjádřit a případně poodhalit něco z jednání se Saddámem?
Předem děkuji za odpověď. Pepa-Kobyla
Pepa-Kobyla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 28 zář 2014, 12:35
Blog: View Blog (0)

Re: Irák 1990

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 02 úno 2016, 00:25

Nevím, zda Vás plně uspokojím svou odpovědí, ale pokusím se. Svoji kladnou roli jako ministr národní obrany vidím v tom, že jsem prezidentu Havlovi rozmluvil jeho záměr poslat do Iráku k připravované válce všechny naše letouny MIG-29. Místo toho jsem navrhla spíše humanitární pomoc našeho chemického vojska a zdravotnického oddílu. Měly sloužit zvláště civilnímu obyvatelstvu. Po mém odchodu z funkce však byla chemická jednotka zařazena do prvního sledu útočích vojsk NATO. Po skončení války však někteří naši vyslaní chemici si začali pčisvojovat příliš velké zásluhy, aniž by pochopili, proč jejich návrhy nebyly přijaty (tím se dostali i do rozporu v tehdy velícím americkým generálem). To byla trochu snaha plk. Valo zveličit zásluhy. Nesouhlasím s tím, že měli nefunkční chemickou výzbroj.Já znovu opakuji, že s válkou v Iráku jsem nesouhlasil Musel bych Vám podrobně popsat o co šlo u našich chemiků.
Nelze spojovat účast našich chemiků s jinou akcí, kdy jsem už jako generál v záloze byl žádán prezidentem Havlem, abych se z Iráku pokusil přivézt 42 pracovníků našich, ještě tehdy státních podniků. Přivezl jsem všechny a byl jsem hanoben poslanci PS, co jsem tím sledoval. Jednal jsem s mnohými představiteli Iráku, včetně s předsedou vlády, misnistrem obrany i hlavním představitelem strany BAAS. Se Sadámem Husajnem jsem nejednal, ale pomoc mi chtěl poskytnout i Jásir Arafat.Nikomu z německých exkancléřů ani americkým kandidátům na víceprezidenta se to v takovém rozsahu nepodařilo
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků