Dotaz na článek

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Dotaz na článek

Příspěvekod J.Pechal » 14 zář 2016, 14:15

Vážený pane generále na webu:http://www.dotyk.cz/publicistika/zemanovi-veterani-studene-valky.html,jsem se dočetl toto:
Například k událostem v armádě ze dne 23. listopadu 1989 je zde možné se dočíst, že „v osobním plánu Zdeňka Zbytka byl zjištěn záznam telefonického rozhovoru s generálem Vackem: prověřit připravenost 2. tp (tj. 85 tanků) a prověřit bojeschopnost jednotlivých útvarů k akci Zásah". O možnosti spuštění akce Zásah se mluví i na jiných místech.
1. Zajímal by mě Vaš názor na tento článek.
2.Zajímal by mě Váš názor na to,pokud by armáda v listopadu 1989 zasáhla,jak dlouho by se KSČ udrželo u moci,když dnes 27.let po revoluci už víme že ke konci roku 1989,už nebyla ve východním bloku žádná komunistická strana u moci?
3.Zajímal by mě Váš názor na propuštění gen.J.Sedláka.J.Prokše a gen.F.Hrabal s armády?

Děkuji J.Pechal
J.Pechal
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29 říj 2014, 00:43
Blog: View Blog (0)

Re: Dotaz na článek

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 16 zář 2016, 12:51

1) Záznam plk Zbytka může být věrohodný. Nemám snahu pomlouvat své bývalé podřízené v tomto politicky krizovém období. Prověrka připravenosti byla však pro mě ve funkci NGŠ povinností. Ta spočívala také v tom, aby svévolně někteří mladí a ambiciózní velitelé sami neprováděli akce, které by bez nařízení nebo souhlasu našich politických představitelů a samotného MNO, mohly vést i k tragickým důdledkům. Mezi takové patřil i Z. Zbytek, což dokázal v tu dobu i svým vystoupením na sjezdu zemědělců, k čemuž neměl souhlas (ale tím neuškodil, spíše to byla snaha o zviditelnění). Některé své charakterové vlastnosti později prokazoval i jinak.
2) Zásah armády by byl podle názoru velení ČSLA nežádoucí a mohl vést i k občanské válce. Politické vedení, které je stále jen hanobeno, má však v čele s M. Jakešem rozhodující význam. Často jsem už odpovídal, že není nic složitějšího a nežádoucího, než jít vojenskou silou armády proti svým občanům. Jak dlouho by se udržela KSČ u moci, to je také diskutabilní. Udržela by se, ale asi za cenu nesmírného strádání svých občanů, tak jsk dlouhodobě ukazují odpůrci sosialismu na Kubě i v KLDR.
3) Zmíněné generály jsem znal a několikrát s nimi i hovořil. To mi neumožňuje vyjádřit se objektivně. Převažuje u mě však názor, že byli propuštěni proto, že někomu z tehdejšího velení armády prostě nevyhovovali.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron