Stránka 11

Družba

PříspěvekNapsal: 02 lis 2016, 18:11
od písmo
Dobrý den,
v minulé odpovědi jste napsal že cvičení se střední skupinou vojsk se jmenovaly Družba. Já mám ale matnou vzpomínku z prostoru Velký Hlavákov,
že na Družbě 1986 jsem viděl i cvíčící vojska jiných států. Můžete mi to upřesnit?

Re: Družba

PříspěvekNapsal: 05 lis 2016, 13:13
od Arm Gen VACEK
Spojenecké cvičení "DRUŽBA" se konala každoročně, byla střídavě připravována a řízena velením ČSLA nebo Sřední skupiny sovětských vojsk. Téměř vždy to svým rozsahem byla síla jedné divize s přidělenými prostředky z každé ze zmíněných armád, které si samy určovaly i svého "protivníka", což byl většinou pluk s přiděleným prostředky z jejich armády. Obě divize potom působily v těsné součinnosti při plnění stanovených úkolů, ať již při obranné nebo útočné činnosti.
Jiné jednotky ze členských států Varašavské smlouvy se cvičení Družba nezúčatňovaly. Byla však i jiná cvičení na našem území, při kterých cvičily jednotky či útvary dalších členů. Například při cvičeních "ŠTÍT". Zpravidla to byly útvary Maďarské lidové armády. Samostatně u nás cvičily i jiné armády v síle praporů a kromě zdokonalování v taktice to byla i cvičení s bojovými střelbami ( jednotky Polské lidové armády, Národní lidové armády NDR) a zpravidla ve stejném výcvikovém roce totéž cvičila nače armáda ve výcvikových prostorech (VVP) spojenců.
Je pro mě jinak obtížné odpovědět, o jaké cvičení se jednalo v době, kdy jste je viděl z V. Hlavákova (což byl prostor VVP Hradiště, lépe známý jako Doupov).