Kniha "Celý život v jednom šiku"

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Kniha "Celý život v jednom šiku"

Příspěvekod jikomarek » 04 čer 2017, 13:35

Pane generále, velmi se mi líbí Vaše nová kniha, vše je rozepsáni přehledně a pochopitelně. Celý můj profesní život jste mi byl vzorem, jak by měl správný voják vypadat. Mám ale malou připomínku. V knize uvádíte, že absolventům DDŠ byla hodnost podporučíka "věnována". V tomto případě jako absolvent DDŠ Martin s Vámi budu polemizovat. Dle tehdy platných zákonů jsme absolvovali jako vyučení dva roky nástavbu a složili řádnou maturitní zkoušku. Hodnost jsme pak získali po složení důstojnických zkoušek. Mám vysokošlolské vzdělání a mnoho kolegů z mého ročníku ji absolvovalo taktéž (např. gen. V.Lavička, který byl spolužákem). Třeba Vaše informace o způsobu tohoto studia nebyly dostatečné, není to nic, co by snižovalo vaši skvělou knihu. Přeji hodně zdraví.
jikomarek
 
Příspěvky: 1
Registrován: 28 zář 2014, 19:59
Blog: View Blog (0)

Re: Kniha "Celý život v jednom šiku"

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 19 zář 2017, 14:03

Omlouvám se Vám za opožděnou odpověď způsobenou technickými problémy a také za výrok o absolventech DDŠ (Dvouletých důstojnických škol). S odstupem doby totiž zůstávají názory třeba i nesprávné, způsobené především dlouholetými zkušenosti s různými kategoriemi našeho velitelského sboru. Byli jsme samozřejmě vděčni za přijetí způsobu doplnění chybějících nižších důstojníků zřízením RDŠ (Roční důstojnické školy) i DDŠ .
Bohužel u některých z nich se časem začala projevovat nechuť dále sloužit a dostat se zpět k nějaké civilní profesi. To bylo a je pochopitelné. Záleželo však i na způsobu uplatňování jejich snahy. Řešit jsem musel mnohé případy neslučitelné s vojenskou službou. Uvedu jen některé a posuďte, jak byste si počínal: velitel roty nevedl zaměstnání s příslušníky své roty, znechucoval vojákům z.sl. její význam a proto jim umožnil celý den nic nedělat a odpočívat; jiný v kasárnách nastartoval nové samohybné dělo a znechucen vojnou vyjel ke státní hranici, aby svůj čin případně i finančně zhodnotil na druhé straně (protože se mu samohybné dělo vinou neznalostí zastavilo, vysedl a stopem chtěl SH překonat. Ironií osudu zastavil rodinu ze SRN, kterým připadal tak nevěrohodně, že ho předali naší policii (SNB). Jiný zase miloval alkohol a neměl už peníze, tak vyzval vojáky základní služby, zda by nebylo lepší jí pod jeho vedením do hospody, ale s podmínkou, že útratu, na kterou se složí, také zaplatí.
Nebyli všichni takhle špatní, ale svoji pověst si mnohým takovým počínáním vytvořili sami.
Tak, jak jste popsal svoji službu, se Vám omlouvám. Ale jaký vliv jste sami uplatňovali proti těm horším z vás, to neznám.


Naposledy oživil jikomarek v 19 zář 2017, 14:03
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron