Pohraniční opevnění

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Pohraniční opevnění

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 16:09

Dobrý den. Byla mi nabídnuta možnost dotazu a rozhodl jsem se jí využít. Už nějaký čas se věnuji pohraničnímu opevnění, převážně prvorepublikovému na jižní a jihozápadní hranici. Nejvíce mě zaujala jeho poválečná aktivace lehkého opevnění a plánované využití na obranu ( po válce byl název stálé lehké opevnění = SLO). Rád bych se dozvěděl o jeho pozici v obraných plánech ČSLA případně jak mělo vypadat jeho využití ( kdo by opevnění obsazoval, jaká byla předpokládána životnost atd.). Zda SLO mělo něco společného s pevnostními jednotkami ve Znojmě, Mikulově, Hevlíně. Dalo ba se říci že sem patří i po válce budované tzv. zesílené plní opevnění z prefabrikátů na Šumavě a v Českém lese. Snad jsem to vyjádřil srozumitelně a děkuji za případnou odpověď. Janeček
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Pohraniční opevnění

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 16:25

Od 50. let, po změně politické situace v Evropě a zahájení studené války, ztratila zachovalá opevnění na většině území svůj význam. Začalo nové, méně nákladné budování polního opevnění proti Západnímu Německu (SRN). Podařilo se vybudovat téměř 5000 pozorovatelen, kulometných objektů a úkrytů (vesměs malých svoji kapacitou- pro 3-5 osob). Postupně byly vybetonovány a 2x v roce se na nich prováděla jarní a podzimní údržba.. Motostřelecké pluky v prvním sledu u státní hranice měly kolem 30-50 objektů, které byly zahloubeny tak, že nikde nevyčnívaly nad terén. Jejich odkrytí a aktivaci by si pluky prováděly samy. . Mezi ně by se vhodně rozmístnila i bojová technika (tanky, OT, BVP, děla), pro které by se vybudovaly běžné polní úkryty. Životnost těchto objektů by byla závislá na způsobu a intenzitě palebného ničení protivníkem. Ta se měnila i možnostmi samotných pluků a divizí při zavádění nové, moderní techniky, zvláště protiletadlových ŘS ( Strela 2 M, PLbat u pluků, PLRP u divizí a armád) i přesnější střelbou a ničením tanků i obrněných cílů našimi tanky a PTŘS. Vhodné by bylo i využití objektů stálých lehkých opevnění (SLO) pro ukrytí živé síly při použití nepřítelem neutronových zbraní (více než pancíř chrání zemina, beton a podobné polovrstvy). Z předválečných objektů by bylo využito pouze 6 zmíněných objektů na jižní Moravě. Vhodnější by asi byla podrobnější diskuse na toto téma.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků