Rozpočet MNO

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Rozpočet MNO

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 20:36

Dobrý den ,Vážený pane generále. Chtěl bych se zeptat kolik býval rozpočet MNO třeba v roce 89,90. Kolik miliard a kolik procent HDP. Připadá mi až neuvěřitelné kolik kusů techniky ať bojové nebo ostatní , včetně letounů, disponovala tehdejší ČSLA. Vždy když navštívím nějaký vojenský výprodej a vidím tam zánovní a již "nepotřebřebnou" ženijní techniku za nehorázné částky je mi do pláče. V republice zůstalo pár pontonových a mostních souprav které jsou pro potřeby CO téměř nedosažitelné(viz povodně 2002). Chci se ještě zeptat nebylo by lepší místo Gripenů (a to jsem velký fanda letectví) provozovat větší počet ženijních(CO)jednotek. Samozřejmě jen teoreticky. Děkuji za odpověď. Váš věrný čtenář a obdivovatel Tonda Hejlek
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rozpočet MNO

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 20:41

V roce 1990, když jsem byl ministrem, měla ČSLA roční rozpočet na 200.000 vojáků, 687 letadel ( z toho 470 bojových nadzvukových, 101 bojových vrtulníků a 11 letišť), 4580 tanků, 4900 OT, 3445 RM, D,M, 77 oz raket, 540 PT raket. kompletů = 30 miliard korun československých (Kčs) a představovalo to asi 7% HDP (tolerujte některé mé nepřesnosti, protože nevlastním žádný osobní archiv).

Považuji za nutné a prospěšné mít svoje letectvo, úměrné předpokládané potřebě. Já bych dával přednost takovým nadzvukovým letounům, které prokázaly své kvality a přednosti svoji účastí ve válkách, třeba alespoň v těch lokálních. Já jsem měl své představy o využití nadbytečného vojenského materiálu a voj. techniky. Kdyby nezrušili poněkud nezodpovědně útvary CO a ponechali je v AČR s původním posláním, nebylo by vůbec obtížné přidělit jim i solidní a stále sloužící vrtulníky Mi-8, Mi-17, které by sloužili našim občanům prospěšněji, než je bezplatně darovat třeba Afghánistánu.A když ne armádě, mohly by působit třeba v HZS.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků