Úmrtí vojína M. Šmoldase

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Úmrtí vojína M. Šmoldase

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:02

Vážený pane generále,



dovoluji si Vás oslovit na doporučení Vašich dalších tazatelů.



Žádám Vás o informace ohledně úmrtí vojína Milana Šmoldase nar. 26. 9. 1931, narukoval v listopadu 1952 k posádce PS Kovářská u Vejprt, okr. Chomutov a po měsíci služby jej poslali v rakvi.



Před dvěma lety se obrátil Leopold Dvořák z Klubu českého pohraničí z Karlových Varů přes pověřeného důvěrníka na rodinné příslušníky s žádostí o informace okolo smrti vojína M. Šmoldase. Tyto informace chtěli použít pro zaznamenání všech mimořádných událostí při střežení západní hranice.Výsledky zjištění a poznatky jsem jim předával. Na mě se obrátili, protože jeho rodiče již nežijí a my byli bratranci. Zajímají mě okolnosti jeho smrti a jejich případné objasnění.



Mé poznatky jsou takové. Důstojník z posádky PS oznamoval osobně rodičům tragické úmrtí jejich syna, avšak důvod jeho smrti jim nebyl sdělen. Na MNV Brníčko u Litovle, kde rodinný příslušník, člen KSČS, vykonával funkci tajemníka, důstojník oznámil, že vojín M. Šmoldas byl uškrcen strunou diverzantem spolu s dalšími třemi vojáky. Na následujícím sjezdu KSČS v Praze měla zaznít zmínka o této mimořádné události. Nicméně pokus nahlédnout do záznamu sjezdu KSČS z té doby se nezdařil.



Jeho otec se svým bratrem navštívili záhy prapor PS Kovářská, avšak nejspíš byli vázáni mlčenlivostí, takže se nikdy se rodina nedozvěděla, co se vlastně událo.



V archivu Kanice u Brna je zaznamenáno, že spáchal sebevraždu tak, že si podřezal žíly na rukou, toto bylo v denním hlášení. Kladu si tedy otázku, proč jeho jméno není na internetu v evidenci PS o všech mimořádných událostech pod divizí Karlovy Vary od r. 1951 asi do r. 1962. Na západních státních hranicích se totiž stalo několik takových smrtelných úrazů.



V rakvi s okýnkem byl vidět jeho krk ovázaný zeleným šátkem. Pohřeb se konal s vojenským doprovodem a poctami (salvami) na hřbitově při ukládání rakve do hrobu, což naznačuje, že nemusel spáchat sebevraždu.



Děkuji Vám, že jste se zabýval tímto dopisem. Doufám, že přispějete k objasnění tohoto případu.



Přeji Vám dobré zdraví.



S pozdravem Ivan Spurný
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Úmrtí vojína M. Šmoldase

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:11

Velmi rád bych odpověděl na Váš dotaz, ale nedokáži to. V roce jeho základní služby i události, kterou popisujete jsem byl žákem vojenského gymnázia. Příběh mi není znám a tedy informace poskytnout nemohu. Dororučil bych Vám obrátit se s dotazem na některé z organizací Klubu českého pohraničí v záp. Čechách, kde je organizováno dosti bývalých příslušníků PS. Přeji Vám úspěšné zjištění událostí kolem tohoto případu
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron