Rok 1938

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Rok 1938

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:03

Mělo Československo v roce 1938 bojovat s Německem, byť osamocené a s vidinou velkých ztrát?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Rok 1938

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:12

Nepochybně jsou mezi historiky lidé, kteří strávili mnoho času studiem všeho, co připadalo v úvahu. Podstatné je, že se dodnes příliš neshodli v jednoznačném závěru. Já jsem také vojenskou historii jako přednět absolvoval asi na dvou vojenských školách a doplňoval jsem si nejasnosti i samostatným studiem . Mám-i vyslovit svůj názor, pak je následující: Naše armáda měla velmi solidní připravenost, výzbroj na požadované úrovni a odhodlání našich vojáků bojovat téměř spontánní. Sám nepřeceňuji význam našeho opevnění. Bylo solidní, i když ne zcela dokončené. Hitler ale dokázal, že mu ani Maginotova linie nezabránila v dobití Francie (možná už zastaralá koncepce bez docenění nových prvků taktiky a operačního umění). Závěr- bez rozhodného stanoviska Anglie a Francie (nebo alespoň jednoho z nich) pro naši vojenskou podporu, bychom se těžko ubránili . Možná bychom prodloužili pouze dobu přípravy Německa k zahájení 2. světové války. Politicky řečeno jsme byli opravdu prodáni, aby se zmínění dva naši spojenci válce vyhnuli.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků

cron