Generál Arnaldo Ochoa

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Generál Arnaldo Ochoa

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:17

Dobrý den pane generále,

připravil jsem si na Vás jeden zajímavý dotaz. 13. července 1989 byl na Kubě se svými nejbližšími spolupracovníky popraven za velezradu generál Revolučních ozbrojených sil Kuby Arnaldo Ochoa (nar.1930). Byl odsouzen za nelegální obchod s drogami, diamanty, slonovinou a zbraněmi. Jeho poprava byla rychlá, zatčen pro korupci byl 12. června 1989. U tohoto generála je zajímavých několik skutečností. Studoval na Frunzeho Vojenské akademii v SSSR a předtím i v Československu. Byl členem ÚV KS Kuby více než 20 let. V 70. letech působil ve vojenských misích v afrických státech Luanda a Angola, kde si získal respekt sovětských vojenských velitelů, poté byl velitelem kubánských expedičních sil v Etiopii pod velením sovětského generála Petrova. Následně působil ve Venezuele a poté byl náčelníkem kubánské vojenské mise v Angole. Po svém návratu v polovině 80. let byl jmenován zástupcem náčelníka generálního štábu Revolučních ozbrojených sil Kuby. Začátkem roku 1989 byl jmenován velitelem tzv. Západní armády, kde měl na starosti obranu kubánského hlavního města Havany. V této pozici byl údajně třetí nejvýznamnější vojenský představitel na Kubě po vrchním veliteli Revolučních ozbrojených sil Kuby prezidentu Fidelu Castrovi a jeho bratru ministru obrany generálu Raúlu Castrovi, k němuž měl údajně velmi blízko. Byl dokonce považován za možného nástupce prezidenta Fidela Castra.

Známé politické změny ve světě v roce 1989, ke kterým významně přispěla politika prezidenta SSSR Michaila Gorbačova dostávají tuto událost na Kubě do trochu jiného kontextu. V roce 1989 jste byl pane generále náčelníkem generálního štábu ČSLA - 1. ZMNO a určitě jste k této záležitosti obdržel tehdy a možná i později nějaké bližší informace. Zajímá mi Váš názor na tuto událost a také, zda jste se s tímto kubánským generálem někdy osobně setkal ?

Děkuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Generál Arnaldo Ochoa

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:23

Případ si pamatuji a velmi mě zaujal. Hlavním důvodem mého zájmu byla skutečnost, že v době studia na VA-GŠ OS SSSR s námi studovali i Kubánci. Byl jsem MNO gen. M. Dzúrem pověřen vykonávat funkci staršího naší učební skupiny. Takovou funkcí u Kubánců byl pověřen René Arnoldo Avilla Ochoa. Samozřejmě jsem se snažil dostupnými prostředky zjistit, zda obviněný Kubánec není můj bývalý spolužák. Dotazoval jsem se na něho při běžných recepcích na kubánském velvyslanectví i u jejich VLP. Aniž bych je musel podezírat, že mi nechtějí pravdivě odpovědět, vyvraceli mi, že se nejedná o mého splužáka. I když jsem neznal přesně rok jeho narození, usuzoval jsem od počátku, že určitě nebyl o pět let starší než já, naopak byl mladší. Rozdílné názory Kubánců vycházeli i z toho, že v oficiálním jeho jménu bylo Avilla, které u odsouzeného nebylo. Informace jsem sice měl od naší Zpravodajské správy, ale více podrobností než jsem měl, v nich nebylo. A pochopte, že rok 1989 nebyl příliš vhodný pro podrobnější sledování celého příběhu. Mým protějškem ve funkci byl v tu dobu Raul Castro a nebyl ani žádný důvod z mé strany se ho na tohoto odsouzeného člověka dotazovat.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků