Dotaz

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Dotaz

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:18

Vážený pane generále,několikrát jste zde Vy a někteří diskutující obvinili p.Gorbačovy,Jakovleva,Jelcina a další,že můžou za to,že došlo k rozpadu SSSR a celého východního bloku.Nemyslíte si,že naopak má pravdu bývalý polský prezident L.Walesa,když prohlásil cituji "....Je nepochybné.že Polsko a Poláci vyrazili sovětskému medvědovi zuby.A když už nemohl kousat,tak Češi a ostatní národy si vybojovali to na co měli nárok."Nemyslíte si,že má pravdu?Vždyť do Polska byl socialismus přivezen a přinesen na tancích a bodácích Rudé armády.Což už naznačuje to,že prvním ministrem obrany Polské lidově demokratické republiky byl maršál SSSR K.K Rokossovski (a s ním bylo jmenováno téměř do všech velitelských postů polské armády několik tisíc sovětských důstojníku),který ač po rodičích Polák,neuměl polsky a s polskými vojáky jednal jen v ruštině.Byl též zodpovědný za to,že se podílel na potlačení polského hnutí za nezávislost a sovětizaci Polska a v roce 1956 též vojensky potlačil masové demonstrace dělníku kteří protestovali proti stále se zhoršujíci hospodářské a politické situaci.Pak se ale nesmíme divit tomu,že Polský národ má velskou averzi vůči SSSR-viz třeba napadení Polska Rudou srmádou v době,kdy čelil hitlerovské agresi v roce 1939,pak to byla Katyně.S tohoto důvodu dodnes Polsko neslaví tak jako my den osvobození,neboť jak tvrdí...bylo to osvobození od nacismu a německé okupace,které jak se posléze ukázalo bylo osvobození k další nesvobodě.A tak se Vás ptám jak měl Gorbačov po nepokojích,které už měly své počátky v roce 1970,kdy se Polsko ocitlo v hluboké hospodřské krizi a vroce 1976 opět vypukly dělnické stávky (které potlačila armáda),které zapříčinily,to že v roce 1980 po opětovném zdražování vznikly po celém Polsku dělnické stávky a zárověň vzniká odborové hnutí Solidarita,které čítá na 10 mil.nespokojených dělníku a vládnoucí strana strácí "Vedoucí úlohu" a tak na pokyn s Moskvy v prosinci 1981 zasahuje armáda.V roce 1988 opět v Polsku vznikají dělnické nepokoje, a zde jsou prvopočátky rozpadu východního bloku.A tak se Vás pane generále ptám,jak měl postupovat p.M.Gorbačov?Měl poslat do Polska sovětskou armádu-tak jako to chtěl učinit v roce 1981 s.Brežněv.To to by jistě skončilo tvrdým masakrem,neboť Polská armáda by nebyla tak nečinná jak ČSLA v roce 1968 a polský národ je velice hrdý na to,aby se sklonil před u nich velice nepopulárním SSSR-viz i dnešní vztahy mezi nimi jsou napjaté.A nebo si myslíte,že by opět našel nějakého generála,který by opět provedl vojenský převrat-zas cca na nějakých pět let-a co pak dále?Je třeba uvědomit,že v této době vedl SSSR válku v Afganistánu,která mu též odčerpávala jak vojáky tak i obrovské materální zdroje.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Dotaz

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:24

Trochu jste mi ulehčil úlohu odpovědět na Vaše otázky, protože své názory na ně sám sdělujete. Nemám Vám to vůbec za zlé a v mých odpovědích nehledejte vůbec snahu Vás o něčem jiném přesvědčovat.Sám přiznávám, že Gorbačova a jeho tehdejší politické spolupracovníky opravdu považuji za lidi, kteří rozpad SSSR a tím i celého východního bloku způsobili. Samozřejmě, že vše bylo dokončeno Jelcinem.Mám některé bezprostřední dojmy z té doby, kdy jsem s prezidentem V. Havlem byl dvakrát přítomen jednání s M.Gorbačovem.Stručně řečeno jeho zahájení perestrojky ještě mohlo vyjadřovat snahu v dobrém změnit politickou i ekonomickou situaci v SSSR, ale po volbě neúčinných opatření se vzdalo ono politické vedení těchto snah a přistoupilo na neúnosné kompromisi při jednáních se západními mocnostmi.Jejich rozhodujícím impulsem bylio jednání Bush st.-Gorbačov na Maltě.Bývalý ředitel ÚSTR pan Žáček asi správně uvedl, že Gorbačov měl i plán odklidit vedení KSČ, kdyby se zdráhalo předat moc a že dohovor z Malty nepovažoval za potřebné ani obsadit ČSSR. Co by tím bylo dosaženo, to bez násilí později zabezpečil MMF a Světová banka. Jak vidíte, tak ani k nám nemusela nový politický režim přinést Rudá armáda.Metody žádoucích změn se značně zdokonalují!

Souhlasím s Vašimi argumenty o rozestavění sovětských maršálů do rozhodujících funkcí v polské armádě po 2. světové válce.Asi znáte podrobně vztahy mezi Polskem a Ruskem v několika stoletích a nebyly to vojensky opravdu vztahy přátelské. Mně je známo, že těžko je hledat pravdu, kdo byl agresivnější a kdo ke svému jednání měl snad větší právo. Mohu Vám uvést, že ve funkci velitele ZVO jsme měli družební vztahy s Wroclavským voj. okruhem a všechny družební styky u nich začínali zpravidla návštěvou muzeí s historickými střety mezi Polskem a Ruskem. Nic jsem proti tomu nenamítal, ale při nejlepší snaze pochopit jejich historii, tvrdě ukazující jen na adresivitu Ruska, jsem v tom přece jenom spatřoval jednostranný výklad historie. . Píšete-li o jiném charakteru polských vojáků při srovnání s námi, tak Vám také dávám částečně za pravdu.Byli tak vychváváni, ale stáli stejně pevně ve Varšavské smlouvě, jako my. Zbytečně tedy srovnáváte nečinnost s ČSLA. Snad alespoň přiznáte, že rozhodující slovo v ozbrojených střetnutích mají političtí představitelé státu. V ozázkách situace v PLR v osmdesátých letech nemáte rovněž úplné představy. Sám jsem se k těmto otázkám mnohokrát vyjadřoval, protože ve své tehdejší funkci jsem byl pověřen i nekterými menšími vojenskými úkoly.Nevěřil jsem, že by SSSR po zkušenostech ze srpna 1968 u nás, zopakovala znovu svoji chybu. Podle mého názoru bylo tehdy zřejmě cílem vytvořit podmínky k řešení situace polským politickým představitelům.

Četl jsem i v posledních dnech vyjádření v tisku polského exprezidenta Walesy. Správně citujete jeho slova, jak Solidarita vyrazila zuby ruskému medvědovi. Snad jste se dočetl i jeho dalších slov, kdy neuznává současné poměry v Polsku za přijatelné, odpovídající jeho někdejším představám o kapitalismu, který prosazovali a že lituje každého roku, měsíce i dne, který trávil ve vězení za své názory. Není to dosti přesvědčivé? A to ponechávám stranou i mnohé polské údaje o tom, kdo ho k prací v Solidaritě směroval.

Nemyslím si, že by nějaký polský generál dělal převrat. A když vzpomínáte SSSR a jeho válku v Afghánistánu, buďte objektivní a posuďte třeba jenom to, proč se USA a další spojenci nepoučili z neúspěchu Sovétského svazu a udělali stejnou chybu. Nesnžte se mě ale přesvědčovat, že v obou válkácc je znatelníý rozdíl, protože Američané chtěli jenom prosazovat demokracii. Ale ani to se jim bohužel nepodařilo.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků