S-300

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

S-300

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:28

Dobrý den pane armádní generále,

Chtěl jsem se kolik kusů S-300 měla ČSLA? Na webu ČSLA o PVOS,kde text pochází z vaší knížky "Generál studené války" uvádíte oddíl, ale dočel jsem se, že jediný kus S-300 byl předán Slovensku v rámci vyrovnání?

A myslíte, že by bylo reálné od Ruska koupit nové (pokud se všechny pěnežní prostředky nerozkradou) stroje S-400 a S-500?

Děkuji za odpověď

Karel Houška
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: S-300

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:35

Komplex S-300 byl zakoupen a zaveden postupně od r. 1987 do systému PVOS ČSSR, kdy jsem byl NGŠ. Znal jsem samozřejmě všechny pro mě nezbytné údaje o něm, ale s odstupem 27 let jsem pro jistotu znovu vše prokonzultoval s někdejším NŠ PVOS gen. Střechou.
Běžný komplex S-300 má 12 palebných jednotek, technické a logistické zabezpečení a potřebný palebný průměr raket. ČSLA zakoupila komplex, který měl 5 palebných jednotek a zmíněné nezbytné zabezpečení k úspěšnému plnění úkolu. Z některých základních TTD Vám snad postačí: současně naváděných raket- 72, současně odstřelovaných cílů-36, max. výška ničení cílů- 27-30 km, dálka ničení cíle- 200 km, max. možná rychlost postřelovaného cíle- 2800 m/s, přechod do boj. pohotovosti- 5 minut.Komplex byl nasazen k bezprostřední k obraně Prahy. Představitelé NATO později (po r. 1990) uznali, že přikrytí Prahy jím bylo spolehlivější, než měli oni zabezpečen Bílý Dům a Pentagon a že S-300 byl v tu dobu lepší než jejich systém PATRIOT. Někdy je komplex S-300 uváděn pod označením PMU-2 Favorit a NATO jej uvádělo jako SA-21 GROWLER.Komplex byl určen i k ničení balistických raket s dálkou vypouštění do 3500 km. Samozřejmě další komplex S-400 měl ještě lepší parametry, např. dálku střelby 400 km, výšku 30- 35 km, max. rychlost cíle 4800 m/s.
Jakékoliv zakoupení zbrojních systémů RF je pro AČR neuskutečnitelné, protože by byla porušena kompaktibilita s ostatními čl. státy NATO. Cena je rovněž nemalá a představuje miliardovou hodnotu. Jenom pro informaci- OS RF do konce r. 2020 plánují přezbrojit 56 divizí komplexy S-400. Že jsou asi dobré, o tom svědčí i úsilí USA nedovolit prodat je RF na př. do Iránu
Při rozdělení ČSFR proběhlo v r. 1992 i rozdělení majetku armády, včetně výzbroje, v poměru 3:1, s výjímkou letounů MIG-29 (1:1) a právě komplexu S-300, který převzala kompletní právě SR. Proč k tomu došlo, to nemohu objasnit, i když samozřejmě mám o tom své doměnky. Byl jsem totiž už generálem v záloze. Není mi známo, v jakém stavu je komplex nyní a zda plnohodnotně slouží.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků