Dotaz

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Dotaz

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:29

Dobrý den,

rád bych se dozvěděl něco o vojenské kariéře generálmajora Josefa Loučky.

Předem děkuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Dotaz

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:42

Váš zájem o vojenskou kariéru gen. Josefa Loučky mě sice trochu překvapil, protože jste neuvedl důvod svého zájmu, ale to dělat nemusíte. Já si myslím, že patříte třeba k mladším příslušníkům jeho příbuzenstva nebo by důvodem mohlo být i to, že došlo k nějakým sporům, zcela běžným a chcete doplnit jenom svůj názor na jeho osobu.

Znal jsem Josefa Loučku od samého počátku jeho vojenského života. Jako poručík, velitel tankové čety u 4.tp ve Šternberku přišel k pluku, kde se připravovali zájemci o studium na vojenských školách.V roce 1958 byl povolán ke studiu na VU-OJ (Vojenské učiliště Otakara Jaroše) do Vyškova, kde jsem byl dva roky velitelem jeho školní čety.Byl dobrým posluchačem, bez jakýchkoliv problémů, oblíben i v kolektivu pro své charakterové vlastnosti, vzácný klid, rozvahu a nezištnost. Studium zakončil v r. 1960 a byl vyřazen v hodnosti poručíka. Další jeho vojenskou kariéru jsem znal pouze zprostředkovaně, ale i toto období vojenské služby u něho považuji za úspěšné. Žádný osobní archiv nevlastním a proto jenom stručně a možná i s nějakými nepřesnostmi jeho další působení v armádě. Po vyřazení nastoupil k 21 tp 1.td v Žatci, kde sloužil u školního tankového praporu, časem dosáhl funkce ZV 21 tp, byl ZNŠ u mobilizačně vytvářené "B" 1.td (se sídlem v posádce Slaný). Absolvoval samozřejmě i Vojenskou akademii v Brně, stal se NŠ 1 td a po úspěšném výkonu funkcí byl vyslán i ke studiu VA-GŠ OS SSSR (Vojenská akademie generálního štábu ozbrojených sil SSSR) K.J. Vorošilova v Moskvě, kterou úspěšně zakončil asi v r. 1980. Protože jsem si jeho práce vážil, nabídl jsem mu ve funkci NŠ VZVO funkci NOS-1.zást. NŠ. Byl v této době jmenován i generálmajorem. Při své práci ve funkci NGŠ ČSLA byl Náčelníkem organizačního oddělení a služby vojsk GŠ. Pamatuji ho za celou jeho vojenskou službu jako solidního a pracovitého člověka. Zemřel neočekávaně asi v r. 2005 (přesně si nepamatuji). Za jakékoliv nepřesnosti se omlouvám, ale bylo by zdlouhavé ověřovat si mnohé podrobnosti u dalších důstojníků a generálů, kteří ho znali.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron