Mechanizmus kontroly jednotlivých stupňov riadenia

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Mechanizmus kontroly jednotlivých stupňov riadenia

Příspěvekod z archivu » 29 srp 2014, 16:44

Dobrý deň Pán generál,
zaujal ma dotaz týkajúci sa alkoholizmu vojakov z povolania.Iste máte pravdu v tom, že vždy sa nájdu takí aj onakí.Moja skúsenosť - slúžil som v roku 1979 až 1980 v Starej Boleslavi u stavebného útvaru je veľmi zlá. Možem zodpovedne a nezaujato povedať, že niektorí dostojníci by sa v civile naozaj neuživili.Spomeniem iba svojho veliteľa roty, ktorý bol napitý denne a ja ako výkonný práporčík som robil všetkú prácu zaňho.Jeho kolegovia s ktorými sa každodenne opíjal boli na tom podobne.Jeho denná pracovná náplň bola asi takáto : Ráno o pol osmej prišiel na rotu, nakričal na dozorného a pomocníka - veľakrát bez príčiny.Mne zabúchal na dvere kancelárie a vypýtal si kávu.Potom šiel na kontrolu kuchyne, kde sa najedol a prišli spolu s dvomi kolegami do jeho kancelárie, kde pri litrovej fľaške rumu "pracovali" až do obeda.Po obede obišiel stráže postavené z našej roty, nakričal na koho sa dalo a do štvrtej hodiny kedy sa čítal denný rozkaz sedel v zasa s kolegami v kancelárii ibaže na inej rote.Pri čítaní denného rozkazu to boli vačšinou vyhrážky o tom, koľko komu "naparí" a akí sme nezodpovední darebáci.Urážal bez rozdielu každého, kto mu prišiel do rany.Slová, ktoré pri tom používal sa do tejto rubriky absolútne nehodia.Myslím, že náš veliteľ útvaru o tomto všetkom musel vedieť , ale cez to všetko nevyvodil voči nemu a jemu podobným dostojníkom žiadne sankcie.Zaujímalo by ma, akým sposobom by sa mal brániť obyčajný vojak alebo poddostojník voči takémuto chovaniu jeho priameho nadriadeného dostojníka?Aký bol vlastne v armáde mechanizmus kontroly jednotlivých stupňov riadenia ?A aby som nepísal iba o tých zlých, na útvare bolo aj pár dostojníkov - správnych chlapov.Ibaže boli v menšine.Ďakujem za odpoveď.
S úctou a pozdravom V.Barnát
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Mechanizmus kontroly jednotlivých stupňov riadenia

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 29 srp 2014, 16:47

Máte jistě své poznatky a zkušenosti, které jste musel prožít. Je mi to líto a nemíním se takových lidi, o kterých se zmiňujete, vůbec zastávat. Bylo zcela jednoznačnou povinností přímo nadřízených velitelů takovýchto vojáků z povolání, hodnotit jejich výkon služby pravidelně, ale i mimořádně, pokud si takto počínali. A jestli ti jejich nadřízení si počínali obdobně, muselo to někde končit. Uvedu, že pro vojáka základní služby byla cesta podání stížnosti služebními řády stanovena. Často však se jevila jako riskantní a proto ji z obavy o další zhoršení nevyužívali. Byla to škoda, ale i tak se to stávalo.Tam, kde bylo nedůsledné velení útvaru, o takovém počínání ani nevěděli nebo vědět nechtěli. Je proto i trochu zbytečné Vám říkat, že Rozkaz NGŠ č. 05 jednoznačně zakazoval požívání alkoholu v zaměstnání, třeba i po pracovní době nebo při jakýchkoliv oslavách ve vojenských objektech. Je pro mě obtížné dokazovat, že na funkcích, které jsem zastával, jsem takový stav netrpěl. Myslím si však, že ze 60. tisíc vojáků z povolání se tak, jak popisujete, chovala přece jenom jejich nepatrná část.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron