Prodej letounů L 159 ALCA

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Prodej letounů L 159 ALCA

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:30

Dobrý den pane armádní generále,jsme svědky dalšího velmi výhodného prodeje letounů,kdy ministerstvo obrany prodává letouny za 1/100

kupní ceny a pan Picek nás přesvědčoval o tom jaký je to ohromný úspěch.Zajímá mne Váš názor na tento obchod,jaké by jste Vy prosazoval

řešení dalšího využití těchto letounů pokud by jste byl na funkci ministra a jaké možnosti ve výběru výzbroje jste měl na svých funkcích v ČSLA

a na funkci ministra obrany. Děkuji za odpověď a přeji Vám pevné zdraví a spokojenost do dalších let.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Prodej letounů L 159 ALCA

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:43

Jste asi nesrovnatelně lepší znalec letecké techniky, tak se omlouvám za opakování známých skutečností. Dopouštím se toho proto, že diskusní fórum čtou třeba i lidé méně znalí.

Je vždy obtížné výhodně obchodovat, když zájemci nejsou, nebo je jich tak málo, že se musí prodat i za nabídnutou nízkou cenu. Snad mnohým je známo, jak výhodně se prodávaly L-29 DELFÍN a L-39 ALBATROS do Sovětského svazu i do mnohých arabských destinací. Zvláště k výcvikovým úkolům byly vysoce ceněny. Posléze byl Albatros upraven na L-39 Z k využití jako podzvukový stihač- bombardér, sice s nevelkou únosností pouze 2 tun leteckých pum (ČSLA měla v tu dobu i letecký pluk v počtu cca 36 ks SU-25 s nosností 8 t).Přesto bylo vhodné i tuto verzi našich letounů využít. Když z něho byl posléze vytvořen L-159 ALCA, musel projít nezbytnou westernizací, která třeba letoun v něčem zdokonalila, ale s účastí na ní USA se stal prodejným v zahraničí pouze s jejich souhlasem.Navíc dřívější výhodné trhy prodeje byly buď politicky či jinak zlikvidovány. Záměr počtu vyráběných nebyl správně vyhodnocen s přihlédnutím ke skutečnostem, které jsem uvedl. Snížení počtů pro AČR nejméně o polovinu by byl reálnější, dokud by nebyl povolen prodej do zahraničí.Promarnila se i vhodnější doba k jejich prodeji, protože dnes existují třeba v Rusku i jinde stejné typy, ale již dokonalejší.Hledat by se mělo všude ve světě a nyní už nezbývá nic jiného, než je prodat se ztrátou za nízké ceny, nebo je "věnovat" zadarmo třeba Afghánistánu (jak bylo s vrtulníky), než platit nemálo za jejich konzervaci a uložení. Vliv na přezbrojování jsem jako NGŠ sice měl, ale za dva roky ve funkci jsem nic podsttného ani neovlivnil, protože přezbrojování letctva u PVOS MIG-29 bylo zahájeno (a posléze nedokončeno vlivem politických změn). Sám bych pro potřebu pozemního vojska více navrhoval modernizaci sbol letouny SU-27.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron