Generálové armád Varšavské smlouvy

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Generálové armád Varšavské smlouvy

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:47

Dobrý den pane generále,

rád bych získal více informací o Vašich zkušenostech s nejvyššími představiteli velení armád ostatních zemí Varšavské smlouvy ve východní Evropě. Zajímá mi, zda jste se někdy setkal a jaký byl Váš názor na uvedené nejvyšší představitele níže uvedených armád VS.

1. O ministru národní obrany BLR arm. gen. Dobri Džurovi, který byl ve funkci 28 let v letech 1962 až 1990 a náčelníkovi generálního štábu bulharské armády - prvním náměstku ministra národní obrany genplk. Atanasi Semerdžijevovi z let 1962 až 1989 jsme si již dříve psali. Dalšími představiteli byli zástupce vrchního velitele SOS Varšavské smlouvy z let 1980 až 1989 a v letech 1989 až 1990 náčelník generálního štábu bulharské armády genplk. Christo Dobrev, ministr obrany arm. gen. Jordan Mutafchiev (1990 až 1991) a náčelníci generálního štábu bulharské armády: z let 1990 až 1991 genpor. Radnu Minchev, a z let 1991 až 1994 genpor. Luben Petrov (nar.1938).

2. O ministru obrany MLR genplk. Ferenci Karpátim (1985 až 1990) a náčelníkovi generálního štábu maďarské armády - náměstku ministra obrany genpor. Józsefu Pacsekovi (1984 až 1989) jsme si také psali. Dalšími představiteli byli ministr obrany MLR z let 1960 až 1984 arm. gen. Lajos Czinege (ve funkci byl 24 let), náčelník generálního štábu maďarské armády z let 1973 až 1984 a ministr obrany v letech 1984 až 1985 arm. gen. István Oláh a náčelník generálního štábu maďarské armády genpor. Laszlo Borsits (1989 až 1991).

3. O nejvyšších představitelích rumunské armády jsme si také psali. Zde bych ještě doplnil velitele pozemních vojsk rumunské armády genplk. Iona Hortopana (1980 až 1990), velitele rumunského vojenského letectva genpor. Iosifa Ruse (1986 až 1990) a prvního zástupce náčelníka generálního štábu rumunské armády a náčelníka operační správy genplk. Nicolae Eftimesca (1983 až 1990).

4. V Polsku byl v letech 1990 až 1992 náčelníkem generálního štábu polské armády divizní generál Zdzislaw Stelmaszuk (nar.1936), který v letech 1974 až 1976 absolvoval VA GŠ OS SSSR K. Vorošilova v Moskvě, takže byl podle mého názoru zřejmě Vaším spolužákem, a kterého jsem ke škodě věci v minulých dotazech zcela opomněl.

Rád bych se Vás pane generále zeptal na to, zda jste s těmito uvedenými generály osobně setkal a jaký byl na ně Váš názor. Nezlobte se za poněkud obsáhlejší dotaz, ale domnívám se, že je to z historického hlediska poměrně zajímavá věc, která by měla být doplněna.

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Generálové armád Varšavské smlouvy

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:52

Musím vás opakovaně požádat, abyste pochopil, že za pouhé 3-4 roky, kdy jsem byl na funkcích, které umožňovaliy styk s funkcionáři armád VS na vámi požadované úrovni, nejsem tím kompetentním člověkem, který by měl oprávnění je charakterizovat a už vůbec ne jím dávat nějakou "nálepku" kvality.Proto pouze stručně a bez záruky, že dotyčný člověk byl takový, jak se jevil mně. Samozřejmě vůbec neznám osoby, které zaujaly funkce po roce 1990.

-Možná i trochu humoru k vašim dotazům. Generál D. Džurov se mi jevil jako ministr přežívající už ve funkci. Byl "postrachem" vyšších důstojníků bulharské armády tím, že všechna velitelská shromáždění byla nekompromisně spojována s nelehkými turistickými pochody v horách, což sám asi miloval a jeho podřízení naopak asi nemilovali. Myslím, že na tom nebylo nic špatného a nutilo to obtloustlejší funkcionáře něco dělat. Nabylo by to k zahození u nás i jinde. genplk Semerdžijev se mi jevil ještě přestárlejší a svými stereotypními názory pří shromáždění NGŠ armád VS se mi jevil spíše jako člověk, který se chce vždy a za každou cenu zavděčit. Ostatní funkcionáře, na které se ptáte, znám příliš špatně nebo vůbec ne z náhodných setkáních při přříležitostných spojeneckých cvičeních.

-NGŠ MLA gen. Pacseka jsem poznal snad nejvíce a nesmírně jsem si ho vážil za názory, které vždy a bez obav vyslovoval. Min. obrany gen. Csinegeho jsem poznal pouze na jednom cvičení, po kterém mi věnoval hezkou armádní pistoli za činnost na cvičení (už ji nemám, ukradena mi byla ještě s jinými symbolickými vojenskými pozornostmi (šavlemi) v r. 92). Jeden z mých spolužáků se stal asi v r. 90 NGŠ, ale na toho se neptáte.

- Generál Stalmaszuk byl opravdu mým spolužákem, ale na jeho vojenskou kariéru si vzpomínám už těžko.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků