Dva dotazy

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Dva dotazy

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:47

Dobrý den pane armádní generále,

Chtěl jsem se zeptat, jak asi vypadal váš typický den na VA GŠ OS SSSR K. Vorošilova?

Známí mi tvrdil, že jste prý nechal zrušit "lampasy" u generálského stejnokroje?

Děkuji za odpověď

S pozdravem Karel Houška
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Dva dotazy

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:52

Povinná účast na přednáškách i seminářích byla naprosto bez jakýchkoliv výhrad. Zahájení studijního dne začínalo v 9,00, hodina 50 minut s obvyklými přestávkami po 10 minutách. Do akademie bylo možno se dostavit prostředky městské dopravy z našich rodinných bytů nebo ze svobodárny, ale především autobusy akademie, které denně byly přistaveny v místě ubytování. Počet hodin zpravidla 6, polední přestávka s možným obědem v jídelně akademie. Do 19,00 povinné samostatné srudium a příprava na následující den. Za to odpovídal starší učební skupiny, pověřený výkonem této funkce našim ministrem nár. obrany. Občasná návštěva (i kontrola) účasti někým z hlavních funkcionářů naší zahraniční fakulty (v ní studenti ze 7 států, nejen Varšavské smlouvy) nebo některými profesory, kteří nás učili, přrvážně generály, hlavně pak tím, který byl našim "třídním". Stejný režim byl stanoven i pro základní fakultu, kde studovali pouze sovětští studenti (důstojníci i generálové). Jednání těchto lidí s námi studenty bylo naprosto korektní, nenásilné a na vysoké ochotě řešit jakékoliv osobní i studijní problémy, včetně uvolňování ze zmíněného povinného studia. Povinné studium bylo nutné dodržovat zvláště proto, že k dispozici byly předpisy, řády a nařízení z knihoven tajných i přísně tajných předpisů. V pátek od 14,00 povinná účast na služebnít tělovýchově v zařízeních CSKA Moskva, v zimních podmínkách běžecké lyžování na okrajích Moskvy.V sobotu občas doplnění některých přednášek cca 2 hodiny, jinak převážně opět povinné samostatné studium do 14,00 hodin. Systém výuky byl na vyšší úrovni než v naší VA-AZ, ochota vyučujících vysvětlovat při přednáškách, seminářích i samostudiu dotazy byla naprosto samozřejmá a příkladná.

Generálské lampasy jsem skutečně jako ministr nechal zrušit na oděvech vz. 62 ( t.j. na stejnokrojích běžně pracovních), ponechal jsem je pouze na společenském a letním stejnokroji. Kromě toho jsem rozhodl zavést pro generály další společenský stejnokroj: Zrušení lampasů jsem provedl proto, že schopný generál nemusel být tak výrazně odlišován od ostatních vojáků z povolání. Podle mého názoru se měl odlišovat především svými schopnostmi, znalostmi, charakterovými vlastnostmi a z toho i vyplývající autoritou u podřízených. Bohužel, ne u všech to tak bylo.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků