Generálové armád Varšavské smlouvy - doplnění

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Generálové armád Varšavské smlouvy - doplnění

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:48

Dobrý den pane generále,

děkuji Vám za Vaši odpověď na dotaz týkající se velení jednotlivých armád Varšavské smlouvy. Já Vás chápu, že jste v nejvyšších funkcích ČSLA působil oproti jiným kratší dobu. Na druhou stranu je však již bohužel velice málo lidí, kteří by na toto téma mohli uvést své zkušenosti. V minulých dnech uplynul rok od úmrtí genplk. Karla Rusova, který se v nejvyšších funkcích ČSLA pohyboval 22 let. Je velká škoda, že nenapsal své paměti, které by byly určitě velice zajímavé. V ostatních zemích bývalé Varšavské smlouvy to bude podobné. Takže mi občas nezbývá, než se obracet na Vás. K Vaší minulé odpovědi bych doplnil několik poznámek.

- K vojenské kariéře Vašeho spolužáka z VA GŠ OS SSSR v Moskvě - náčelníka NGŠ polské armády z let 1990 až 1992 divizního generála Zdzislawa Stalmaszuka (nar.1936) byl doplnil, že v letech 1987 až 1989 byl zástupcem náčelníka polského generálního štábu pro operační věci, od září 1989 do září 1990 velitelem Varšavského vojenského okruhu a po odchodu z funkce NGŠ byl do roku 1994 poradcem polského ministra obrany. Žije ve Varšavě.

- Vaším dalším spolužákem na VA GŠ OS SSSR v Moskvě v maďarském nejvyšším armádním velení byl genplk. Kalmán Lörincz (nar.1939). Podle mých zjištění se však v roce 1989 nestal NGŠ, ale velitelem maďarské armády, kde působil do roku 1994. Víte jaký význam v systému maďarských ozbrojených sil tato funkce měla ? (Generál Lörincz již zemřel). Co mi také zajímá z Vaší poslední odpovědi je, jaké názory zastával oproti jiným NGŠ maďarské armády genpor. József Pacsek ? (Generál Pacsek odešel do důchodu v prosinci 1989 a již také zemřel).

- Ještě bych se Vás rád zeptal na odvolání vrchního velitele vojsk Varšavské smlouvy z let 1977 až 1989 maršála Viktora Kulikova v lednu 1989. Maršál Kulikov měl při návštěvě Československa koncem 80. let před ministrem národní obrany arm. gen. Milánem Václavíkem a dalšími mluvit v pejorativních termínech o generálním tajemníkovi ÚV KSSS Michailu Gorbačovovi. Vedoucí odboru obrany a bezpečnosti Úřadu předsednictva vlády genpor. Alois Gros, který toho byl přítomen, o tom měl ihned informovat vyšší místa. Máte k tomu nějaké informace ?

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Generálové armád Varšavské smlouvy - doplnění

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:53

Pane historiku, po několikáté už opakuji, že moje poznatky ze studia na VA-GŠ OS SSSR nemohou sloužit nějakému zpracování charakteristik generálů států VS. Pochopte, že jako podplukovníci nebo majoři jsme spolu občas (někdy i častěji) hovořili o přestávkách na chodbě (nejvíce třeba o mezinárodním sportu nebo o porovnání finančního zabezpečení v době studia, o rodinách atd), seděli jsme společně na přednáškách a občas jsme v tělovýchově proti sobě hráli volejbal. Ale to nestačí vůbec k nějakému poznání osoby pozdějšího generála Ta občasná a trochu nahodilá pozdější setkání doplnila dřívější názor na dotyčného, ale vůbec to nebylo objektivní. Vámi vzpomínaný Stalmaszuk byl úspěšný, ale já si ho pamatuji jako hezkého elegána, který si stále upravoval svůj účes. A teď mi povězte, k čemu to může historikovi posloužit. Generál Rusov by Vám samozřejmě mohl poskytnout v porovnání se mnou nesouměřitelné množství informací. Já však musím opakovat, že by to opět byly naprosto subjektivní údaje. Podle mého názoru by se takové charakteristiky musely prodebatovat v kolektivu více lidí a za kladení otázek, o které mohou mít historici zájem.

Neberte mě příliš za slovo o maďarských generálech. Genrála Lörinze jsem znal, sám jsem měl v odpovědi na mysli generála Joži Bíra, který po r. 89 zastával také významné funkce. Generál Paczek mi jako starší NGŠ imponoval především tím, že na shromážděních NGŠ, zpravidla řízených maršálem Achromějevem (NGŠ OS SSSR), sděloval své názory, které ne vždy byly v souladu s očekáváním.Protože i já jsem takové názory měl, byl mi prostě sympatický.Kromě toho nemínil po očekávaných a později uskutečněných politických změnách v Maďarsku, nadále sloužit a jak víte, také to udělal.

Funkce velitele armády měla stejný nebo obdobný význam jako u nás

HV SOS VS maršála Kulikova jsem znal snad nejvíce z těch, na které sháníte názory Mám- li být upřímný, moc jsem ho neuznával, protože mu chybělo dost skromnosti při jednáních u nás. To bych Vám mohl ukázat na mnoha případech (ale psát Vám o tom nebudu!) Vše u mně ještě vyvrcholilo, když o rozhovor se mnou požádal MO NLA NDR asi v r. 96 (kdy byl propuštěn z vězení krátce na léčení do M. Lázní) a kromě jiného se zmínil o jistotách, které od něho dostaly s NHŠ NLA NDR gen. Strzelcem a když byli odsouzeni soudem SRN na 4 roky do vězení, nikdo se jich nezastal, ačkoliv je o dojednané beztrestnosti právě maršál Kulikov ubezpečil.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků