Generálové armád VS - dodatek

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Generálové armád VS - dodatek

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:48

Dobrý den pane generále,

děkuji Vám za poslední odpověď. Neměl jsem v úmyslu již v tomto dopisování dále pokračovat, ale ptáte se k čemu mi Vaše subjektivní názory slouží. Pokusím se Vám to tedy pokud možno stručně popsat. Především jsem nevěděl, že jste se jako spolužáci ze studia VA GŠ OS SSSR dále později pravidelně nescházeli a neměli tak dobrý přehled o tom, kdo v jaké vojenské funkci ve své zemi působí. Nevěděl jsem ani jaký byl na uvedené škole způsob studia a četnost Vašich kontaktů. Z Vašeho popisu je zřejmé, že nebyl takový, aby umožnil nějaké bližší poznání a další kontakty také nebyly pravidelné a důkladné. V takovém případě s Vámi souhlasím v tom, že Vaše poznatky mi nemohou příliš posloužit a už vůbec ne ujasnit si názor na charakteristiky generálů států VS. O to mi skutečně nešlo. Spíše mám zájem o drobné poznatky o generalitě v jednotlivých zemích VS. Sám víte nepoměrně lépe než já, jaký vliv měli na ČSLA arm. gen. Dzúr a genplk. Veselý. Váš názor mi zajímá z toho důvodu, že jste byl velice respektovanou osobností u drtivé většiny podřízených vojáků z povolání, a to vůbec nebylo samozřejmé a běžné.

Psal jsem Vám své poznatky na tvrzení genpor. Zachariáše. Nechtěl jsem se k tomu vracet, ale dostal se ke mě dokument ze dne 25.11.1989, kde na zasedání KV KSČ Jihočeského kraje a celokrajského aktivu vyjádřil jednoznačnou podporu novému vedení ÚV KSČ gen. Zachariáš, velitel Západního vojenského okruhu, který prohlásil, že armáda stojí za stranou. Dnes uvádí něco jiného, ale to nechci dále komentovat. Na tomto malém příkladu je Vám přeci zřejmé, že takové bádání má alespoň trochu nějaký smysl.

Na závěr bych se Vás ještě rád zeptal na následující představitele armád VS, se kterými jste se mohl setkat.

- U sovětských generálů jsou to: arm. gen. Konstantin Kočetov, od ledna 1989 do listopadu 1991 první náměstek ministra obrany SSSR, který byl v letech 1979 až 1985 velitel Jižní skupiny sovětských vojsk v Maďarsku a od května 1988 do ledna 1989 velitel Moskevského vojenského okruhu. V dubnu 1989 se podílel na potlačení demonstrace v Tbilisi v Gruzii. Dále arm. gen. Vitalij Šabanov, v letech 1978 až 1990 náměstek ministra obrany SSSR pro vyzbrojování, arm. gen. Vladimir Archipov, od dubna 1988 do prosince 1991 náměstek ministra obrany SSSR a náčelník hlavního týlu OS SSSR a arm. gen. Jurij Jašin, od února 1989 do prosince 1991 náměstek ministra obrany SSSR pro techniku.

- U generálů armády NDR jsou to: náčelník generálního štábu - náměstek ministra obrany NDR genpor. Manfred Grätz (od prosince 1989 do září 1990), který byl v letech 1986 až 1989 náměstek ministra obrany NDR - náčelník týlu a náměstek ministra obrany NDR a velitel pozemních sil genplk. Horst Stechbarth (1972 až 1989).

Setkal jste se s některým z nich a případně jaký byl Váš dojem z tohoto setkání ?

- Posledním generálem VS je představitel HV SOS VS u 1. A genpor. Metvějenko, kterého uvádíte ve své knize na společné fotografii z roku 1982 ve VVP Hradiště před zahájením společného taktického cvičení společně s Vámi, a kterého jsem dříve opomněl.

Tento můj příspěvek týkající se konkrétních jmen generálů armád VS je konečný. Nebudu Vás ani čtenáře tohoto fóra nadále zatěžovat věcmi, které zajímají opravdu úzký okruh osob. Myslím, že jsem postupně dohledal skutečně všechna jména nejvyšších představitelů armád VS, se kterými jste se mohl ve Vašich vrcholových funkcích v ČSLA setkat. Další ponechám zcela na Vás nebo na Vaší případné další knize.

Děkuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Generálové armád VS - dodatek

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:53

Se spolužáky z VA-GŠ OS SSSR ostatních národnostních skupin jsme se setkávali převážně služebně. Na nějaká pravidelná setkávání ani nebyl čas a organizátorem by musela být pravděpodobně hlavně akademie. Naše jednotlivá, hlavně služební setkání, bych charakterizoval jako upřímná a radostná, na jakékoliv rozpory si opravdu nevzpomínám.Českoslovenští absolventi se setkávají, většinou po studijních skupinách, jednou za čas i několik ročníků společně (jeden ročník je cca 8 absolventů).

Těžko se píše či mluví o svých spolužácích, pokud se projeví především jejich negativní morální vlastnosti v neočekávaném rozsahu. Podplukovník M. Zachariáš byl solidní student, ale už v Moskvě začal projevovat své rysy, které jsme většinou odsuzovali. Ve vysokých funkcích, které později zastával jako generál, však jeho jednání překročilo všechny meze. Mohl bych to dokázat na mnoha konkrétních případech a bohužel i z doby, kdy se stal mým podřízeným. K odpvědnosti nebyl brán asi hlavně proto, že kolem sebe vytvářel gloriolu vysokého postavení svého ruského tchána. Svůj podíl vidím v tom, že jsem mu jeho vlastnosti sice ostře vytýkal, ale stále to byl vztah ke spolužákovi, kterému jsem nechtěl ničit jeho vojenskou kariéru. Jeho stanoviska, včetně politických, byla značně rozdílná podle potřeby své doby. Šel prostě tak, aby měl cestu "vzhůru" snadnou.

Generál Matvějko byl vojákem se všemi lidskými vlastnostmi, skromností a upřímným jednáním (popsal jsem v některé ze svých knížek).Frontový voják, který mi při naší společné službě u 1.A vysvětlil a popsal vše, co bych se jinak asi těžko dozvěděl o službě v době války. Nesmírně jsem si ho vážil.

O ostatních generálech, na které se ptáte, jsou moje znalosti nulové nebo si na ně ani nevzpomínám.
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků