Národní lidová armáda NDR

Náčelník generálního štábu ČSLA (1987-1989) odpovídá na Vaše dotazy.

Národní lidová armáda NDR

Příspěvekod z archivu » 03 zář 2014, 21:48

Dobrý den pane generále,

ve svých příspěvcích jsem se Vás již dotazoval na mnoho věcí. Mnohé jsem téměř vyčerpal, ale přeci jen zůstalo jedno zajímavé téma, které by nemělo být opomenuto. Týká se spolehlivosti Národní lidové armády (NVA) tehdejší Německé demokratické republiky NDR ve vojenském paktu Varšavské smlouvy v případě vypuknutí válečného konfliktu. NVA měla 170 000 vojáků při počtu kolem 16 miliónů obyvatel bývalé NDR. K tomu je nutné si uvědomit, že v NDR byla umístěna nejsilnější Západní skupina sovětských vojsk ve Východní Evropě v počtu 380 000 vojáků. Tento poměr sil byl nepoměrně jiný oproti dalším státům Varšavské smlouvy, kde byla umístěna sovětská vojska včetně Československa. Nabízí se zajímavá otázka jaká by byla reakce většiny vojáků NVA NDR v případě vypuknutí války, kdy by došlo k nevyhnutelnému vojenskému konfliktu se sousední Německou spolkovou republikou NSR. Došlo by tedy k hypotetické válce mezi tehdejším Východním a Západním Německem a tím k boji Němců s Němci. Existují názory, že by v takovém případě NVA NDR, zvláště po provedení její mobilizace a doplnění záložníky zůstala v takovém případě pasivní a do konfliktu Němců proti Němcům by nešla. Právě tady měla klíčovou úlohu kromě sovětských vojsk sehrát Polská lidová armáda a naše ČSLA. Určitě byla podobná úvaha tématem různých plánů a rozhovorů v rámci vojenských cvičení vrchního velení států Varšavské smlouvy. Nechce se mi věřit, že by se věřilo tomu, že půjde všechno hladce. Zajímal by mi pane generále na toto téma Váš názor ?

U NVA NDR bych se Vás také rád zeptal na to, zda jste se někdy osobně setkal s ministrem národní obrany NDR armádním generálem Heinzem Hoffmannem (1910 až 1985), který byl ve funkci 25 let v letech 1960 až 1985, a příp. jaký na Vás takové setkání udělalo dojem ? Také se mi podařilo dohledat dalšího Vašeho spolužáka z VA GŠ OS SSSR K. Vorošilova v Moskvě z let 1974 až 1976, kterým byl generálmajor NVA Roland Grosser (nar.1936), a který se v roce 1990 stal velitelem Raketového vojska a dělostřelectva pozemních sil NVA NDR, takže byl také úspěšný. Setkal jste se s ním někdy v pozdějších letech po ukončení studia ?

Na příkladu NVA NDR mi zaujalo ještě jedno téma, které jsem dříve také opomněl. Ve většině států tehdejší Varšavské smlouvy, konkrétně v Sovětském svazu, NDR a Bulharsku byl ministr národní obrany současně členem politbyra vládnoucí ÚV KS své země. (V Maďarsku byl "pouze" kandidátem na členství). V Československu v celé historii ČSLA tomu tak nikdy nebylo. Zajímalo by mě, zda to mělo nějaký konkrétní význam v postavení ministra obrany v své zemi ?

Věřím pane generále, že se nebudete zlobit a tento příspěvek Vás také zaujme. Toto téma by byla zřejmě škoda zcela vynechat.

Děkuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Národní lidová armáda NDR

Příspěvekod Arm Gen VACEK » 03 zář 2014, 21:53

O důvěryhodnosti NLA NDR byste se musel zeptat na trochu vyšších postech ve VS. Můj názor se může odvíjet pouze ze setkáních s posledním ministrem národní obrany a náčelníkem hlavního štábu, snad ještě z příležitostných setkání s bývalými spolužáky z VA-GŠ OS SSSR a VAK v Moskvě. Ty jsem já hodnotil jako naprosto spolehlivé vojenské partnery, na které bylo spolehnutí. Nelze ovšem opomíjet vaši oprávněnou pochybnost o počínání některých jiných důstojníků a vojáků v době války, kdy by nebylo asi vyhnutí boje Němce proti Němci. Zároveň si dotaz můžete doplnit svými poznatky o počtech NLA a Záp. skup. sov. vojsk v NDR. Asi i sověti si byli dobře vědomi toho, jakou úlohu by v takovém případě mohla NLA plnit. Nepochybuji, že kdyby se u některých útvarů nebo svazků začala projevovat vzpomínaná nespolehlivost, potom by pro ně zbyly úkoly méně významné. Ale nesporně by nebylo úspěšné a správné vyřadit úplně NLA z obrany jejich země. Jistě jako historik si kladete stejnou otázku třeba o naprosté spolehlivosti Francouzů v NATO. Správně to vyřešil prezident de Gaule. Jak by se asi chovali někteří Francouzi, kteří velmi aktivně bojovali a umírali proti fašistickému Německu a potom měli stát společně proti svému partnerovi a spojenci- SSSR? Myslíte si, že v padesátých letech už všichni z nich na to zapomněli?
Uživatelský avatar
Arm Gen VACEK
 
Příspěvky: 812
Registrován: 29 srp 2014, 16:08
Blog: View Blog (0)


Zpět na Armádní generál Miroslav Vacek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron