Stránka 11

PS

PříspěvekNapsal: 03 zář 2014, 21:49
od z archivu
Vážený pane Vacku,
vysvětlete mi prosím nutnost, opodstatnění a smysl jednotek bývalé Pohraniční stráže-PS.
Tenkrát se tomu říkalo ostraha státní hranice, prosím Vás, před čím, před kým? Dneska můžete překročt hranice kdykoliv, cestovat bez výjezdní doložky-pokud na to máte- kamkoliv. Kdekoliv překročit hranice aniž byste byl následně odsouzen za ilegální opuštění republiky a taky to jde.
Nebylo by bývalo tenkrát lepší, všechny ty lidi, kteří se mnohdy s nasazením života pokoušeli dostat za hranice, myslím ty západní, pustit ven? Ať se otrkají a obohaceni zkušeností všude chleba o dvou kůrkách, vrátí. A využít zkušeností navrátilců ve prospěch republiky. Bylo opravdu třeba po nich střílet, štvát na ně psy a dopadené posílat do Jáchymova, Valtic, Leopoldova nebo jinam do basy?
Na Vaši odpověď se těší
Kolja

Re: PS

PříspěvekNapsal: 03 zář 2014, 21:54
od Arm Gen VACEK
Nemíním vás zdlouhavě přesvědčovat o tom, jak na obou stranách za oné vzpomínané studené války se prováděla opatření k ochraně státních hranic. U nás PS, ve SRN Bavorská pohraniční stráž (BGP), Spolková ochrana SH (BGS) a kromě toho 6x denně po státní hranici vykonávaly ostrahu i jednotky armády USA, dislokovaná na území SRN z 1. praporu 2. lehkého obrněného pluku (2.lop). Kromě toho byla velmi důsledně plněna všechna opatření k ochraně vzdušného prostoru silami sousedících států. Takže asi existovaly nějaké nemalé důvody k takovému zabezpečení SH, což vy u naší PS odsuzujete a zahrnujete jako důvod pouze a jedině jako hlavní úkol- zabránit emigraci.

Samozřejmě jsem neměl vliv na to, která opatření se nemusela dělat. Souhlasím s vámi, že by bylo výhodnější, kdyby se umožňoval legální odchod těm, kteří emigrovat chtěli. Netoleroval bych to těm, kteří utíkali před postihem za trestnou činnost, spáchanou u nás (zpronevěra, krádeže, vraždy atd).U těch, kteří doma vystudovali zadarmo, bych požadoval úhradu studia, úměrnou tomu, kolik takové vzdělání stálo tam, kam chtěli odejít.

Ne všichni, kteří chtěli emigrovat, museli nasazovat svůj život. Jiní to dělali tak, že využívali výjezd na zahraniční rekreaci (nejvíce do Jugoslávie). Jinak nevím, nakolik jsou vám známé i případy únosů autobusů se studenty ozbrojenými občany, kdy nešlo o příliš čestné počínání. A to bylo ještě v sedmdesátých letech. Nebudu připomínat, jaké tragické případy se odehrávaly v padesátých letech, kdy k nám přicházeli přes SH dobře vycvičení lidé s úkolem (pro vás znějícím asi jako fráze) rozvracet existující politické zřízení. Ale to vy asi nepamatujete. A ještě doplním- nehlídá si dodnes své území třeba takové státy jako Izrael proti Palestincům nebo USA proti Mexiku?