Dotaz

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Dotaz

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 16:51

Vážený pane podplukovníku, rád bych se zeptal jakého bojového umění, nebo způsobu sebeobrany a útoku používala ČSLA? Dnes Česká armáda používá styl MUSADO. Zaslechl jsem, že dříve se průzkumníci učili použití speciálně upraveného KARATE. Nevím, jestli je to pravda. Děkuji předem za odpověď. Damián Hilský
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Dotaz

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 21:52

Sebeobrana a boj z blízka

V ČSLA prošel boj muže proti muži, nebo chcete li sebeobrana a boj z blízka vývojem od toho co si s sebou přivezli příslušníci naší zahraniční armády, až po dnešní MUSADO. Na počátku 50. let, vlastně již v r. 1946 byla na Vojenské akademii v Hranicích zavedena t zv.
„ Bojová zdatnost“. Byl to předmět ve kterém zkušení a bojem zocelení příslušníci zejména západní armády ( dosud žijící gen. Sedláček, mjr. Talášek a legendární rtm. Černota) vštěpovali budoucím důstojníkům zkušenosti z vojenské přípravy, kterou prošli v Anglii, ve střelbě, boji z blízka, překonávání překážek a dalších praktických dovednostech.

V následujícím období, kdy byly tyto praktické zkušenosti zpochybněny a potlačeny, byla příprava pro boj muže proti muži zakotvena v předpise „Tělesná příprava průzkumníka„. Byla koncipována podle zkušeností sov. armády a vycházela z jejich praxe.
Na začátku 60. let přijalo velení armády opatření ke zdokonalení vycvičenosti jednotek tak, že provedlo několik kurzů pro cvičitele sebeobrany, které byly vedeny zkušenými tělocvikáři mjr. Tenglerem ( aktivní boxer ) a pplk. Tarabou, který se zabýval organizačními a metodickými otázkami.
Do kurzů byli povoláni fyzicky zdatní a odolní příslušníci velitelského sboru a tělocvikáři od útvarů. Kurz trval 3 týdny, byl organizován s vysokou dávkou fyzické zátěže a metodicky propracován tak, že umožňoval jeho frekventantům řídit sebeobranu vycházející ze základů japonského JUDA nejen u svých jednotek, ale i útvarů. ( Jako sparingpartneři působili příslušníci DUKLY PLZEŇ, reprezentanti – trenér Jiří Synek,závodníci Jákl, Klenot, Kostelník, Dvořák a řada dalších).
Byla vydána metodická pomůcka „ Sebeobrana „ ( SYNEK a LOUKOTKA ) a v armádě předpis „ Metodika sebeobrany „.
U 7. výs.pluku ZU, byl natočen krátkometrážní film s názvem „ Sebeobrana“, který byl distribuován Ústřední distribucí filmů ČSLA na vyžádání k útvarům.
Při tom je třeba říci, že se tento výcvik prováděný v hodinách tělesné přípravy byl doménou především výsadkových a průzkumných jednotek. Jejich příslušníci tuto činnost ovládali.

V dalším období se vždy při výcviku vycházelo z popsaných základů. Výcvik byl prováděn podle programů bojové přípravy a v počtech hodin, které z něho vycházely. V době, kdy vznikal 71. úvpr v Chrudimi ( 1987 -1993 ) jsme šli cestou která vycházela především z modifikace KARATE a některých dalších japonských bojových umění. Chrudimští výsadkáři v této činnosti vynikali a domnívám se, že dále patří mezi nejlepší. Teprve po té byl do celé naší armády zaveden bojový styl MUSADO. Ten je vcelku jednotně metodicky veden a podřizují se mu všechny útvary. Výcvik je veden vycvičenými instruktory a veliteli, kteří absolvali přípravu.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron