Červené barety v ČSLA

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Červené barety v ČSLA

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 16:52

Dobrý den. Děkuji Vám za informaci o zásahu výsadkářů při potlačení vzpoury vězňů v Leopoldově. Rád bych se Vás zeptal na jinou oblast. Podle mých informací nosily v 80.-tých letech v ČSLA symbol výsadkářů červené barety celkem 3 armádní složky. Jednalo se o výsadkáře z Prostějova a Chrudimi, dále o vojáky rot hlobkového průzkumu průzkumných praporů jednotlivých motostřeleckých a tankových divizí ČSLA a také pořádková služba ČSLA pražské posádky. Zajímá mi proč nosily červené barety vojáci rot hloubkového průzkumu, když je potom například v Tachově a v Jindřichově Hradci veřejnost mylně považovala za výsadkáře? Také mi zajímá proč vůbec používala červené barety pořádková služba pražské posádky ČSLA? Bylo to z důvodu, že měli její příslušníci výsadkový výcvik jako hloubkový průzkum nebo šlo jiný důvod? Děkuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Červené barety v ČSLA

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 21:55

Odpověď na Vaši otázku je tontokrát velmi jednoduchá. Červené barety, jak jsem již někde uvedl, byly znovu zavedeny na jaře r. 1964 u 22. výsadkové brigády v Prostějově. Krátce na to také u 7. vp ZU v Holešově. U ostatních armádních jednotek, které měly výsadkářský výcvik a tedy i oprávněně nosili barety k jejich zavedení docházelo postupně v témže roce a v letech dalších.

Jak jistě víte ( roty hpz - armádní byly v Chrudimi a Luštěnicích. U dalších 10 rot to byly čhpz - Tachov, Janovice n. U., Cheb, Podbořany, Vimperk ( 9. , 15. ) Jindřichův Hradec, Kroměříž, Prešov, Levice. V r. 1966 se z těchto čet staly roty. U všech rot hloubkového průzkumu divizí byla prováděna výsadková příprava a seskoky podle " Metodické řady seskoků " stanovované výcvikovými směrnicemi na každý rok. Podle dosažené třídnosti to bylo většinou III. tř - 5 seskoků, II. - 8, I. - 12, Instr. 16, Mistr - 24. Seskoky byly prováděny v soustředěných blocích, po Armádách, tak aby se šetřily letové hodiny a výcvik byl ekonomický a efektivní. U každé roty hpz byl NVPP, velitel roty, výkonný praporčík - vysazovač - balič padáků, a 5 Shpz, které tvořili : Vel.skupiny, radista, 2 průzkumníci a řidič. ( OT - 65 ) Tito všichni skákali a nosili baret oprávněně.

Všichni ostatní nosili barety jaksi " nadstandartně ", řekněme, že na přání jejich velitelů ( nebo velitelů jejich velitelů ) snad mi rozumíte. Bylo to proto, aby jim dodaly jakési vážnosti. My jsme jim to měli hodně za zlé. Vím jen o jednom případu, kdy správce posádky v Pardubicích zavelel své pořádkové četě a její příslušníci potom po dobu asi čtrnácti dnů " snášeli výsadkářskou řeholi " v Chrudimi. Detaily byly samozřejmě zajímavé.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků