Stránka 11

K mlokům a baretům.

PříspěvekNapsal: 17 zář 2014, 21:09
od z archivu
Do roku 1965 čety hloubkového průzkumu používaly výhradě polní stejnokroj typu Mlok a od roku 1966 kdy z těchto čet vznikly roty hloubkového průzkumu jako součást vzniklých průzkumných praporů, tak do roku 1970 se používal rovněž výhradně tento polní stejnokroj a k ním červený baret, který byl u těchto jednotek zaveden v roce 1966 a používal se pouze na barvu červenou, původně měl černou podšívku a později byl zaváděn se zeleným potiskem uvnitř.Na cvičení, kde nemohl být používán červený baret se nosila čepice vz 60 -Mlok.

Pamatuji se, když nás obsadila okupační vojska v roce 1968, tak z nás byli rusové tak vyšinutí, když nás viděli v maskovaném stejnokroji Mlok, červených baretech, každy vyzbrojen SA - 61 -škorpion se sumkami a útočný nůž, tak nás považovali za takové supermany,že se neodvážili k nám příblížit a s respektem se zdržovali v povzdáli.V roce 1969 musela každá Rota hloubkového průzkumu odvelet polovinu výsadkářů do Prahy, kde z nich byl vytvořen speciální pluk, který měl jediný úkol a to střežit bezpečnost Generálního štábu a Ministerstva obrany . Aby se tento útvar odlišil od ostatních vojáků, byli v oděvech typu Mlok a k tomu dostali černé barety, které tak byli poprvé od skončení 2 sv, války použity v ČSLA a později byli zavedeny na určitou dobu tankového vojska a nyní je používá vojenská policie.Přesto ,kluci kteří tam byli,tak na vycházky a mimo službu používali nádále červené barety a černé brali jako nutné zlo.

V rámci rot hloubkového průzkumu byl jeden z největších morálních trestů pro kluky to,že když provedl průšvih, nebo byl potrestán vězením,nebo měl zaražené vycházky, musel sundat červený baret a nosit čepici vz. 60 /Mlok a tak se hned vidělo při nástupu roty, kdo měl "flastr" a bylo to pro něho horší, jak nějaký fyzický trest. jafor