seskoky z balónu

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

seskoky z balónu

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 21:40

Z posledního vašeho zde publikovaného článku "Jak se skáče z rychlíku" jsem nabyl dojmu že od roku 1964 se již při výcviku neskáče z balónu. Chápu, že seskoky z letadel jsou daleko blíže reálu a je jasné že kvalita výcviku tady svoji roli sehrává, nicméně by mě zajímalo jak to vychází z ekonomického hlediska? Neměl by v tomto směru seskok z balónu své odůvodnění i nadále?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: seskoky z balónu

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:05

Váš dojem je správný, seskoky z balonu skončily u výsadkové brigády v r. 1964. Protože v té době končilo 4. VVS Chrudim a o rok později 1. VVS Luštěnice, je předpoklad ( netvrdím to ), že se zrušením balonové roty brigády zanikly i ostatní balonové čety.
Pokud jde o ekonomiku výcviku nemohu ji posoudit. Podklady pro vyčíslení nákladů na jeden seskok z balonu se dnes již nedají získat. Vyčíslit a porovnat s náklady na jeden seskok v současné době, by bylo i tak dost složité. Fakt je, že některé západní armády ( Anglie, Belgie, Holandsko) cvičné seskoky z balonů, pokud je mi známo i nadále provádějí. V polovině devadesátých let se letová hodina vrtulníku Mi – 17 vyčíslovala částkou 55 000 Kč. Za hodinu se při dobré organizaci dalo provést 100 seskoků. ( 100 seskoků z balonu se v polovině šedesátých let se provádělo 4 – 5 hodin ). Pokud jde o efektivnost srovnání je nasnadě. Tolik moje odpověď
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron