Stany z celt

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Stany z celt

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 21:42

Využívali výsadkáři kosočtvercových celt (patrně první typy celt v ČSLA) ke stavbě stanů nebo se v térénu využívalo jen imporvizovaných prostředků?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Stany z celt

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:11

Stanové pláštěnky jsme používali ve všech typech tvarů a provedení. Stany se stavěly a spalo se v nich především při taktických cvičeních do doby, než byly zavedeny VOP – 63. Potom se od jejich používání upustilo a byly z výstroje staženy. Původní stanové pláštěnky s koženým a oplechovaným otvorem, které byly opatřeny stahovací kroucenou šňůrkou v horní trojúhelníkové části, se nosily jako pláštěnky také do strážní služby. Zadní konec ( ocásek ) se zavlékal vzadu pod opasek a horní část tvořila kapuci. K mému překvapení, když jsem v roce 1986 požádal Výstrojní správu ZVO o vydání stanových dílců pro nově vytvářený prapor v Chrudimi, jsem byl dotázán : „ na co ? „ vždyť stanů je dostatek ( myšleny stany s kůly, hospodářské a zdravotnické ). Dalo mi dost práce vysvětlovat, že tento typ se pro výsadkáře dost nehodí.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků