VKR u výsadkářů

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

VKR u výsadkářů

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 21:43

Dobrý den pane podplukovníku,
měl bych na Vás několik odborných dotazů:
1) Proč byla do struktury 7. výsadkového pluku a později také výsadkového praporu zvláštního určení 22. výsadkového pluku zařazena rota hloubkového průzkumu VKR? Neměla by VKR působit pouze v týlu našich vojsk?
2) Jaké poslání plnilo tzv. kontrolní pilotní středisko u spojovacího uzlu 7. výsadkového pluku a později také 22. výsadkového pluku?
3) U rot hloubkového průzkumu divizních průzkumných praporů a 22. výsadkového pluku byla k dispozici souprava S-BON-1, zařazená mezi spojovací materiál. Z čeho se skládala a jaké byly její možnosti? Jednalo se o nástupce tzv. zařízení LE-56? O co šlo v jeho případě?
4) Jakými technickými prostředky byla vybavena vozidla RUT-A u odposlechové čety, RUT-Z u zaměřovací čety a RUT-B u operační skupiny roty radiového a radiotechnického průzkumu divizních průzkumných praporů?
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem pplk. vz. Pavel Minařík www.vojenstvi.cz
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: VKR u výsadkářů

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:11

Na první otázku odpovím pouze orientačně. Jejich postavení u pluku bych přirovnal k armádním rotám hpz. Byly také v sestavě pluku, ale v případě přechodu na válečný stav se měly vyčlenit a stát se samostatnými.
45. rota byla předurčena k úkolům, které by plnila podle potřeby a zadání jiné složky. Někde musela mírově cvičit a žít. Hlubší pozadí mi není známo.

2. KaPS sloužil v systému spojení tak, že monitoroval frekvence pracujících skupin a přiděloval korespondenty jednotlivým přijímačům, kteří s nimi vedly provoz a zaznamenávaly zprávy, které pak předávaly důstojníkům řídícím zasazené skupiny.

3. Souprava bezdrátového odpalování náloží sloužila k iniciaci ženijní nálože v součinnosti s radiostanicí R – 352, na jejíž tři frekvence byly naladěny přijímače soupravy. Byl to radiový přijímač schopný předat signál k odpálení nálože na dálku. Tedy spojovací materiál. Zařízení LE - 56 jsem neznal.

4. Protože nejsem odborník spojař, pokusím se pro Vás získat odpověď, která by Vás uspokojila. Domnívám se však, že při Vašich možnostech nebude problém vyhledat informace v archivu ?!
Zdravím a přeji hodně úspěchů. Čejen
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)

Re: VKR u výsadkářů

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:11

Na čtvrtou část otázky se pokusím po konzultaci s bývalými kolegy odpovědět alespoň rámcově:

Pracoviště RUT – A : bylo radiové ústředí taktické pro odposlech fonických VKV radiových spojů. Obsluhu tvořily čtyři osoby. Vybavení = 6 x R – 323, 2 x R 313

Pracoviště RUT – B ( M ) : bylo radiové ústředí taktické pro vyhodnocování odposlechu fonických VKV radiových spojů. Obsluhu tvořily čtyři osoby. Velitel + operační skupina ve složení dva vyhodnocovači a jeden spojař. Vybavení : 2 x R – 108, 1 x RDM – 61 M, dálnopis T – 51, 1 x TP – 25

Pracoviště RUT – Z : bylo radiové ústředí taktické pro zaměřování fonického provozu na VKV. Obsluha : tři osoby. Dělilo se na tři oddělení :
· naváděcí = 1 x VU – 21M odposlech, 1 x R 323
· zaměřovací = 1 x IU – 6M zaměřovač, 1 x UP – 3 přijímač, 1 x R 108
· spojovací = 1 x R – 108, 1 x TP 25
Zároveň Vás chci poprosit o doplnění odpovědi v otázce 22. vp o část, kterou jste delegoval na mne. Já jsem totiž odešel v době kdy došlo ke změnám ( 15. 9. 1976 ) a nemohu tudíž fundovaně toto období zdokumentovat. Děkuji pplk. v.v. Čejka Petr
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků