Parakotoul pri dopadu (doskoku) padakem...

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Parakotoul pri dopadu (doskoku) padakem...

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 21:44

Prave jsem se zucastni devitidenniho skoleni v Airborne School Frederick, Oklahoma, USA. Nejvetsi starosti jsem si delal s vysokou teplotou, ktera pres den dosahovala pres 40C a pres noc neklesla pod 24C. Se svymi 23 seskoky z vojny a pres tri sta seskoky na na ctvercovem padaku kazdy druhy tyden, jsem si moc nelamal hlavu jak budu prospivat pri vyciviku. Jak se ukazalo, ze i pres to, ze jsem mel 100% testy a zachrane cviceni na popruzich, tak jsem tak tak prosel pri testech na sviceni doskoku (parakotoulu, nebo jak se to cesky nazyva). I kdyz jsem ho neprovedal pres tricet let, tak moje svalova pamet me smerovala presne k tomu, co nas ucili v Prostejove. Dopad na plna chodidla s kolenu u sebe lehce natocene ve smeru padu, pokrcene nohy a rozlozeni celeho pady na litko, stehno, hranu zad a prekuceni nohou smerem dopadu. K nelibosti instruktoru jsem toho musel zanechat, protoze to neodpovidlao jejich stylu dopadu. Byl jsem dokonce jednou varovan, ze nenaucim-li se "spravny dopad" , tak nebudu pusten k seskokum. Takze mi nezbyvalo nic jineho jak se vse ucit znova a po jejich. Pri samotnem seskoku na T-10 jsem pri padu, ktery byl celkem mekky, jsem stejnak pouzil "nas cesky dopad", ktery mi pripadal prirozenejsi a bezbecnejsi. Pri naslednem prichodu domu jsem si vyhledal na Internetu doskoky ceske armady a k memu prekvapeni jsem zjistil, ze jsem to presne delal, tak jak jsem to videl na ceskych webovych strankach. Muze mi nekdo popsat a nebo povrdit, ze muj dopad byl ten samy, co se uci cesti vysadkari a nebo jsem to uz vse zapomel? S hrdosti nosim na prsou americke "jump wings" pirpnute osobne veterany WWII , ale stale mne velice mrzi ty poznamky na muj doskok, ktery jsem tam ze zacatku delal. S pozdravem, Rybicka
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Parakotoul pri dopadu (doskoku) padakem...

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:12

Rybičko, srdečně zdravím a blahopřeji. Naše generace neměla možnosti, které se otevřely Vám. Přes to se domnívám, že všechno dobré, co se v mládí naučíš, později jako když najdeš.
Moje poslední seskoky v roce 1996, před „ odchodem do důchodem , „ v pořadí 548 – 550 „, jsem provedl na kontroverzním padáku VTP – 100. Pod „ vlivem mladých kolegů „ , kteří se už modlili, „ abych vzal roha „. Byl jsem stará škola. Měl své požadavky, ale také nároky, které jsem vyžadoval od svých podřízených, ale především od sebe, tak jak mne to učili moji předchůdci.
Začal jsem skákat v roce 1957, ještě mi nebylo 16 let. Když jsem končil a odcházel, psal se rok 1996. Ty tři seskoky, byly moje poslední . Byly to seskoky jak se říká „ na krev „. Kdyby mně moji instruktoři v začátcích nenaučili „ para kotoul „ bylo by to velmi tvrdé. I tak to stálo za to. Abych nepřetáhl při brzdění, tak mi kamarád odbrzdil padák. Zapomněl mi říci co s tím, když to nebrzdí. Dobře mi tak. Ale odešel jsem s úsměvem a trochu vztyčeno hlavou. Děkuji těm, kteří mě naučili co s tím, když to nejde.
Pokud budete mít zájem, v odkazu na našem webu je : Výcvik výsadkářů. Tam jsou fotografie z výcviku v Prostějově v letech 1976 – 1980. Včetně provádění patra kotoulů při dopadu . Tak jak nás k tomu vedli naši instruktoři, kteří to převzali od těch , kteří přežili II. sv . válku.
Přeji Vám a všem kamarádům podstupujícím dobrovolně řeholi výsadkové přípravy, hodně štěstí a úspěšných a také měkkých přistání. Váš Čejen.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků