Barva paranášivek

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Barva paranášivek

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:16

Pane podplukovníku,

rád bych se zeptal, co znamenaly jednotlivé barvy paranášivek, nošených na rukávu uniformy. Kniha Výsadkáři a průzkumníci hovoří o číslech praporů, kamarád, co sloužil v Prostějově 1973-75 zase tvrdí něco jiného, mohl by jste to tedy osvětlit?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Barva paranášivek

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:23

Přes to, že jsem na tuto otázku již několikrát odpověděl, pokusím se o to znovu. Od r. 1961 do zrušení 22. vb jsem byl příslušníkem 65. vpr.
Původní oválné výsadkářské nášivky byly součástí označení výsadkových jednotek prakticky již od jejich založení ( 1949 ). Nosily se nad loktem levé ruky uprostřed rukávu.
Z nich se v polovině šedesátých let vyvinula nášivka v barevném kosočtverci. Byla určena pro rozlišení praporů 22. výsadkové brigády.
Velitelství, štáb brigády a velitelské jednotky brigády - červená
65. vpr - zelená
71. vpr - modrá
72. vpr. ( škola ) – žlutá
22. vpto – děl oddíl – černá
Týlové a dopravní jednotky – hnědá
Toto rozlišení sloužilo k jednoduššímu rozpoznání jednotek při jejich vysazení na jednu plochu.
U ostatních útvarů a jednotek s výsadkovým výcvikem si v různých obdobích tyto rozlišovací znaky upravovali velitelé jednotek nebo útvarů podle svých představ a většinou k tomu vydávali upřesňující nařízení.
Po zrušení 22. vb bylo využití nášivek upraveno vzhledem k novému složení 22. výsadkového pluku.

Můžete li uvést verzi Vašeho kamaráda, pokusím se ji rozšifrovat. Od r. 1969 do 16. 10. 1976 jsem velel jednotkám u 22. vp.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník