nože uton

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

nože uton

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:16

Dobrý den pane podplukovníku

Rád bych Vám poděkoval za Váš čas trávený na foru a za Vaše příspěvky o výsadkářích. Rád bych se Vás zeptal jak jste třeba testovali nože uton když byly zavedeny, jak jste s nima byly spokojeni, a vše co Vás k tomuto tématu napadne. Zajímalo by mě také značení nožů jiskřením čísel na čepele. Setkal jsem se s utonem 0004 s ručně jiskřeným číslem na levé straně čepele, který údajně pochází z první výsadkové roty z prostějova a roku kolem 1980. Pak také uton 0007 se strojově jiskřeným číslem na pravé straně čepele u rukojeti, který také patří k Prostějovu. Nevíte k tomu více? Kdy byly takhle značeny, jaký útvar je měl?

přikládám linky kvůli foto

http://www.uton.cz/nuz-csla-uton-vz-75/u75-serie-0007/

Jěště mě napadá, nepamatuje te si náhodou jako účastník cvičení VLTAVA kolik bylo darovacích nožů VO-7 z tohoto cvičení? děkuji

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moc vám děkuji za info. Dozvěděl jsem se , že jiskření dělal přímo náčelník výzbrojní služby pan major Solař . Je možné že se takto značila jen část nožů pro stáb a štábní jednotky VÚ 8280/10,11,12,13,14 a zbytek se dělal jak píšete v železárnách Prostějov? děkuji za jakékoli postřehy a co si k tomu dále vzpomenete
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: nože uton

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:23

První verze UTONu se samozřejmě zkoušely u našich jednotek a protože měly pod hrotem otvor pro zasunutí čepu na stříhání drátů jako bodáky u AK – 47, hodně se ve špici lámaly. Zejména při nácviku házení s nimi byly dost problémy. Varianta se zajišťovací šňůrou u úplně prvních nožů rovněž nebyla řešena.

Pokud jde o jejich označování čísly jiskřením, dělalo se to „ svépomocí „ v Hanáckých železárnách Prostějov proto, aby se zabránilo jejich ztrácení. Ze stejných důvodů byly označovány tyto nože po obnovení 71. úvpr v Chrudimi s tím rozdílem, že se označovaly v Transportě Chrudim. Myslím že výrobní závod později prováděl označování čísly již při jejich výrobě. Výrobce by asi na Vaši otázku uměl odpovědět, pokud MIKOV ještě existuje ?

Technické provedení zajišťovala výzbrojní služba a jako velitel jsem jen registroval, že bylo provedeno a nařídil potřebnou evidenci. Kdybych předpokládal, že Vás to bude po třiceti letech zajímat, určitě bych se na to připravil.

Rovněž odpověď na otázku Vltava a darovací nože VO 07 u mne neuspěje. Starost o vojáky a občas také o rodinu mi nedávala možnost zabývat se těmito otázkami. Vím, že se připravovaly dárky a mezi nimi i nože ( HŽ Prostějov ) a u útvarů byli vyčleněni vojáci, kteří k nožům dělali střenky ( plexisklo nebo kůže ) ale kolik, to skutečně nevím.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků