Lepsi elita.

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Lepsi elita.

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:17

Mam dotaz na velitelov vysadkovych jednotiek,preco nevyuzivali viac skusenosti pri vycviku nasich jednotiek zo skusenosti zapadnych vysadkovych armad z ktorych pochadza aj tradicia nasich vysadkovych sil (Veka Britania) .Myslim si ak by spojili nas vycvikovy proces + obkukanie zapadu mohli by sa tu chodit ucit aj z Moskvy aj z Washingtonu.Z pozdravom Pavol SR Stropkov.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Lepsi elita.

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:24

Vážený pane kolego, výsadkové síly jsme nikdy neměli. ( Netvrdím, že my výsadkáři jsme o to neusilovali ). Už plk. PhDr. Jiří Šolc svoji první knihu po roce 1989 nazval : „ Bylo málo mužů.... „.

V Anglii na počátku čtyřicátých let byly činěny první pokusy o vytvoření výsadkových jednotek ( nikoli výsadkového vojska ). Po roce 1945 sice při MNO vzniklo VVV ( Velitelství výsadkových vojsk ), nicméně v celkových počtech ČSLA nedosáhlo výsadkové vojsko nikdy vyšší procento porovnatelných počtů než 0,6 – 0,7 % celkového počtu celé armády. Přes to, že jsme našim vojákům vštěpovali slogan, „ že výsadkář je za pět pěšáků „ , srovnáte li tento údaj se svým názorem, dojdete k jiným souvislostem. Netvrdím tím, že jsme nebyli a nejsme dobří ( Slováci stejně jako Češi ), ale …, je nás dohromady jen 15 milionů a například sousední Poláci disponují pouze jednou výsadkovou divizí a mají více než jednou tolik obyvatel než naše obě nyní rozdělené země. Nelze srovnávat nesrovnatelné, jsou to nejen lidské, materielně technické, ale především ekonomické zdroje.

Byl jsem při tom, když do naší, tehdy již rozdělené vlasti přicházeli „ odborní profesionálové ze západu ", aby nás naučili jak „ to máme dělat „. Po krátké výměně názorů a zkušeností ustoupili od „ učitelského přístupu „ a začali jsme se vzájemně „ okysličovat „. Pochopili, že v nás mají stejně dobré partnery, jako jsou oni sami a že si můžeme jen vyměňovat vzájemně prospěšné informace. Ať to byli Holanďané, Angličané, Němci nebo Američané.

Bohužel po skončení II. světové války lidé, kteří měli zkušenosti z bojů se stali nepohodlnými „ nepotřebnými „ a někomu i nebezpečnými a byla přerušena kontinuita přímého předávání zkušeností mezi generacemi.

Vlastním příručku, kterou napsali veteráni výsadkových jednotek z Anglie a kterou vydala Vojenská akademie Hranice v roce 1946, je podepsána štkpt. Josefem Černotou a genpor. Tomášem Sedláčkem. Jmenuje se " BOJOVÁ ZDATNOST " a jsou v ní obsaženy zkušenosti lidí, kteří „ to prožili na vlastní kůži „. Dostal jsem jí do rukou náhodou v roce 1989. Není třeba nic měnit na tom co do ní bylo vloženo před více než šedesáti lety. Jen technika se změnila. Ano jsme minimálně stejně dobří jako ti na západ nebo východ od nás. Porovnávat kvality je však možno jen stejně jako v atletice, stopkami, nebo měřícím pásmem. Ostatní je věc neporovnatelná, závisející na okolnostech, souvislostech a momentální situaci.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků