seskoky z C-130

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

seskoky z C-130

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:18

Dobrý den,

pane podplukovníku,

v článku o výsadkovém vojsku na www.csla.cz uvádíte, že naši (čs.) výsadkáři prováděli cvičné seskoky i z letounů C-130 Hercules.

Tato informace mne velice zaujala. Mohl by ste, prosím, poskytnout informaci kdy a kde byly takové seskoky prováděny? V období před rokem 1989 si, při svých bohužel skromných znalostech, nevybavím žádnou příležitost, kdy by se naši výsadkáři mohli dostat k tomuto typu letounů a ani mě nenapadá žádná z armád tehdejšího "východního bloku", která by jimi mohla disponovat.



Předem Vám děkuji za odpoveď.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: seskoky z C-130

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:24

K prvnímu seskoku 120 čs. výsadkářů od 4. brn, došlo 22. února 1995. Při vzájemné výměně s britskou jednotkou námořní pěchoty na VVP Boletce, byl proveden cvičný seskok na doskokovou plochu Mojné - Skřídla u Českého Krumlova. Letiště startu bylo v Plané u Českých Budějovic. Po dopoledním seznámení s padákovou technikou, my s jejich padáky PXX- 4 a oni s našimi OVP – 80, došlo v odpoledních hodinách k seskokům. Britové spolu s našimi důstojníky štábu brigády ( skákal i plk. gšt. J. Šedivý, později NGŠ ) skákali z vrtulníku Mi – 17 a my z C – 130. Výška seskoku byla 250 m / t, rychlost 300 km/ hod. Od výskoku do přistání to trvalo 42 vteřin. Britové měli výšku 800 metrů. Výsledek byl, až na jeden detail, velmi uspokojivý. V pozdějších létech pokračovaly při různých zahraničních stážích také seskoky z uvedeného typu v různých státech Evropy i světa. Stejně jako 4. brn provádí celkem běžně seskoky z C - 130 i příslušníci obou prostějovských útvarů. Rovněž slovenští výsadkáři znají dobře C – 130 a další moderní letouny států NATO
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků