Balón pro jednotlivce z filmu pro pamětníky

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Balón pro jednotlivce z filmu pro pamětníky

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:20

Před mnoha lety jsem v televizi viděl český film pro pamětníky o výsadkářích, natočený asi v padesátých letech. Bohužel si nepamatuji název. Děj filmu byl postaven na tom, jak služba u výsadkového útvaru udělá z kluků chlapy.

Výsadkáři ve filmu používali výcvikové zařízení, se kterým jsem se nikde jinde nesetkal. Byl to upoutaný balón pro jednotlivce, kulového tvaru, o průměru snad čtyři metry. Balón s jedním výsadkářem, zavěšeným v postroji, se pohyboval podél šikmého lana, které mělo jeden konec ukotvený v zemi a druhý v okně kasárenské budovy ve výši několika metrů.

Používalo se takové zařízení u výsadkových útvarů nebo to byla jen autorská licence režiséra filmu?
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Balón pro jednotlivce z filmu pro pamětníky

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:25

Film na který se ptáte nesl název VÁHAVÝ STŘELEC. Titulní roli si v něm zahrál herec Jan Tříska, nedávno jsem jej viděl v televizi a celé mne to po letech zklamalo i když připouštím, že při jeho prvním shlédnutí na mne zapůsobil motivačně ( 1958 ? ). Natáčel se celý u 22. výsadkové brigády ( Prešov ) a skutečně se v něm objevuje zařízení pro jednotlivce ( balón ve tvaru koule ). Točil se v roce 1956 a premiéru měl v roce 1957. Musím říci, že se v době kdy jsem nastoupil ( 1961 ) už o něm ani nehovořilo. Pokusím se vypátrat mezi pamětníky oč vlastně šlo. Předpokládám, že to bylo nějaké pokusné zařízení, které se režisérovy zalíbilo a zařadil jej do scénáře.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)

Re: Balón pro jednotlivce z filmu pro pamětníky

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:26

Malé doplnění : Film se točil již v roce 1955 a kromě již zmíněného J. Třísky si v něm zahráli v režiji M. Friče také Jaroslav Marvan a Miroslav Zounar. Seskoky byly prováděny nejen z balonu, ale i z letounu Dakota.Při seskocích do vody, které se točili na Máchově jezeře, došlo ke smrtelnému úrazu příslušníka jednotky čs. parašutistů.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron