číselné značení odznaků

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

číselné značení odznaků

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:36

Pane podplukovníku,

rád bych se Vás zeptal, zda si za Vaši bohatou kariéru u výsadkové vojska nepamatujete, jak se číslovali výkonnostní odznaky výsadkářů, popřípadě vzorné odznaky v 60 letech? Šlo vždy číselné značení odznaků postoupně nebo nějak na přeskáčku? Viděl jsem například odznaky s čísly okolo 30000 a nebo odznak vzorný odstřelovač s číslem 10500. Je možné, že se číslovalo naschvál vysoko kvůli případnému zmatení "západu" ?
Díky za jakékoliv postřehy a info.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: číselné značení odznaků

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:41

Odznaky jak třídnostní ( výsadkové ), tak vzorní vojáci se do poloviny šedesátých let XX. století skutečně číslovaly. Byla k nim vydávána i průkazka s razítkem a číslem, vč. podpisu nadřízeného velitele. Později se od této praxe ustoupilo. Musím říci, že to bylo k naší nelibosti.

Důvod : My výsadkáři jsme byli vždy velmi " hákliví " na to, když někdo nosil náš poctivě " vyskákaný " odznak, který si někde pokoutně získal ( koupil - odcizil ) a chlubil se tak " cizím peřím ". Výsadkáři své odznaky zpravidla neprodávali. Byl to odznak hrdosti a důkaz o tom, že jsi něco dokázal. Nedával se nikdy zadarmo. Ke každému stupni byla stanovena přesná pravidla a počty seskoků, které musely být ověřeny podisem náčelníka výsadkové přípravy a uveřejněny v denním rozkaze velitele útvaru. Bylo by dlouhé vyprávění o tom, jaké úsilí jsem musil vynaložit, než jsem po 16 letech služby, kdy jsem přímo vedl výcvik svých podřízených ( a nebylo jich málo ), mohl být připuštěn k " instruktorské " zkoušce. Rozhodně však číslování odznaků nesloužilo " k oklamání západních imperialistů."
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků