Zelené barety v ČSLA

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Zelené barety v ČSLA

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:44

Dobrý den pane podplukovníku,

rád bych se Vás zeptal na několik věcí, které pro větší přehlednost rozdělím na 4 části:

1. Kdo, kdo nosil v ČSLA tmavě zelené barety. Podle mých informací je používali spojaři a některé strážní útvary. Můžete prosím tuto problematiku blíže popsat ?

2. Jakou pokrývku hlavy nosili vojáci nevýsadkových průzkumných rot jednotlivých tankových a motostřeleckých divizí ? Vojáci rot hloubkového průzkumu těchto divizí nosili červený baret stejně jako výsadkáři, ale u průzkumných rot s OT-64 Skot a poté BVP či s tanky to bylo určitě jiné ?

3. Používali také výsadkáři ČSLA tmavě zelený baret ? V letech 1990 až 1992 příslušníci Útvaru rychlého nasazení FMV museli dočasně nahradit červený baret za tmavě zelený kvůli nespravedlivému "zkompromitování" při zákroku na Národní třídě 17.11.1989. Víte o tom více ?

4. Jakou pokrývku hlavy nosili vojáci praporů a rot rádiového a radiotechnického průzkumu ČSLA ve Zbirohu a v Litoměřicích spadající přímo pod Zpravodajskou správu generálního štábu ČSLA ?

Děkuji.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Zelené barety v ČSLA

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:50

Jak postupně sleduji, stává se z některých věcí a dějů v ČSLA legenda. Tmavě zelené barety se v ČSLA nenosily. Pokud mne paměť neklame, bylo období ( první polovina sedmdesátých let ), kdy byl učiněn pokus o zavedení barevných baretů do celé armády. Teď ale promiňte, když si nevzpomenu na všechny. Pamatuji si, že zelené barety ( barva jako na brigadýrce ) zkoušely PS jednotky. Tankisté měli černé barety a mám dojem, že byly i šedé „ žluté „ ( chemici ) a modré ( letectvo ). Ten pokus trval jen asi dva roky a vše zaniklo tak rychle jak se objevilo.
Průzkumné jednotky tankových a motostřeleckých divizí, mimo roty hloubkového průzkumu nosily na vycházku čepice se štítkem brigadýrky a čepici vz. 60 k polnímu stejnokroji. Ke služebnímu stejnokroji vz. 63 čepici „ lodičku „ stejného vzoru. Někteří vojáci u těchto jednotek činili „ nesmělé pokusy „ nosit na vycházkových stejnokroji rozlišovací znaky výsadkového vojska. Setkal jsem se s tím i u některých rot ženijních útvarů, které měli název výsadkové. S padáky však neměli nic společného. Jednalo se o přepravní ženijní jednotky. Jako výsadkáři jsme na to byli velmi „ alergičtí „ a bránili jsme se tomu.
Domnívám se, že do roku 1992 , byly u výsadkových a průzkumných i specielních výsadkových jednotek jen červené barety. O tom, že by URNA měnila barety kvůli kompromitaci při zásahu na Národní třídě mi není nic známo. U tohoto útvaru byly červené barety používány jen při výcviku jako součást polního stejnokroje vz. 60.
Rovněž na tuto Vaši otázku musím odpovědět, že i ve Zbirohu nosili baret pouze vojáci hloubkového průzkumu. Problematiku Litoměřic nechci rozebírat, protože s ní nejsem obeznámen. Domnívám se však, že už z důvodů utajení zaměření jednotky radiotechnického průzkumu barety nenosili
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků