Motostřelci - výsadkáři

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Motostřelci - výsadkáři

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:44

Zdravím Čejene,

mohl by ses prosím vyjádřit k výsadkovému výcviku motostřelců z 3. motostřelckého praporu 57. motostřeleckého pluku (19. MSD) a 3. motostřeleckého praporu 74. motostřeleckého pluk (20. MSD) v 1. výsadkovém středisku v Luštěnicích?

V čem byl tento výcvik odlišný od "běžného" paravýcviku? Jaké byly důvody pro cvičení těchto motostřelců?

Díky!
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Motostřelci - výsadkáři

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:50

Přes to, že připravujeme rozsáhlejší materiál věnovaný této problematice, rozhodli jsme se uveřejnit jednoduchý náhled na zmiňovanou problematiku v sekci "Komentáře a články" na jiném místě našeho webu. Odpovědi na odlišnosti výcviku a důvody proč byly motostřelecké prapory cvičeny u obou tehdejších armádních sborů jsou zde naznačeny. Ukončení činnosti Výsadkových výcvikových středisek a padákového výcviku je obecně spojeno se zaváděním vrtulníků do ČSLA a tím k podstatné změně způsobu zasazování zmíněných praporů. Jejich výcvik jako praporů aeromobilních však zůstal zachován a osobně jsem jej jako funkcionář VZVO Tábor v průběhu osmdesátých a počátku devadesátých let XX. století dozoroval
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)

Re: Motostřelci - výsadkáři

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:50

Výsadkový výcvik se v celé ČSLA, z toho nevyjímaje oba uvedené prapory, řídil podle jednotné metodiky, která byla zavedena již při výcviku pěšího praporu 71 ve Stráži a Zákupech. Metodika byla postupně doplňována a zdokonalována do podoby ve které se ustálila u 22. výsadkové brigády v posádkách na Slovensku. Vzhledem k tomu, že při vytváření nových výsadkových jednotek byly velitelské kádry stavěny z nejlepších příslušníků brigády, byla zaručena přímá návaznost ve výcviku a to nejen ve výsadkové přípravě. Vojáci z povolání, kteří přicházeli od jiných ( jakýchkoliv ) útvarů a zařízení armády, včetně škol a neměli výsadkový výcvik, byli bez jakýchkoliv vyjímek zařazeni do přeškolovacích kurzů, které byly jednotně vytvořeny tak, že prošli byť ve zkrácené době, ale obsahově úplně výcvikem, kterým procházeli nováčci přicházející k výsadkářům. Proto se výsadkový výcvik ani ve střediscích, ani u jiných útvarů nelišil. Navíc bylo v každém výcvikovém roce prováděno velitelsko metodické shromáždění pro odborné funkcionáře celé ČSLA. Byla řízena odbornými fumkcionáři SBP GŠ. Zabývala se jak nově zaváděnou padákovou technikou a jejím používáním, tak ujednocováním metodiky a obsahu pozemní výsadkové přípravy a praktického provádění seskoků. Při těchto zaměstnáních prováděli důstojníci a praporčíci určení pro řízení a ovlivňování výcviku rovněž praktické seskoky za ztížených povětrnostních podmínek, v noci, do lesa a také do vody. Systém výsadkové přípravy byl z hlediska zajištění bezpečnosti, efektivnosti, náročnosti a jednotnosti propracován do vysoce kvalitní úrovně. O tom svědčí nízká úrazovost a četnost mimořádných událostí. Mimo to byl výcvik branců výsadkářů ujednocován i v aeroklubech Svazarmu. Jejich instruktoři byli rovněž pravidelně jednou ročně proškolováni na výcvikových zařízeních u 22. výsadkové brigády, později u 22. výsadkového pluku.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron