PZH

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

PZH

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:45

Zdar Čejene,zajímalo by mě jak fungovalo u výsadkových a průzkumných vojsk PZH (zřejmě Pomocné Zemedělské Hospodářeství)? Měli to na starosti vojáci, nebo OP (OZ) . Měli jsme na vojně jako záklaďáci prasečák který měl na starosti jeden Maďar, patřili tyto prasečáky atd. taky mezi PZH?Díky PARAGUNS
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: PZH

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:51

PZH bylo součástí týlu ( logistiky ) každého útvaru. Nybyl to jen chov prasat, ale také na příklad ovcí a koní. Náčelníkem byl většinou voják z povolání, který je někdy řídil z jiné funkce ( dnes bychom řekli " vedlejšák " ), ale né v pravém slova smyslu. Jindy ( podle velikosti pracoviště a rozsahu prací, byl v tabulkách útvaru. Na některých pracovištích to byli občanšrí pracovníci. Podléhali zástupci velitele pro týl a byli hodnoceni v celé armádě v rámci systému podřízenosti útvarů. Podle podmínek pěstovali také ovoce a zeleninu, někde měli i skleníky. To vše pomáhalo spořit peníze, které se museli vynakládat na nákup proviantu. Pro práci na provozu byli většinou vyčleňováni vojáci, kteří třeba ze zdravotních důvodů nebyli zařazováni do výcviku. Někdy se na práci ( sezonně dělali o sobotách i brigády. ) Umístění PZH bylo většinou v odlehlé části objektu útvaru.Na příklad v Chrudimi bylo mezi ulicemi Jiráskovou a K ploché dráze. V Prostějově na jižním okraji objektu letiště.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)

Re: PZH

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:51

Ještě několik informací na doplnění. Hlavním cílem činnosti PZH bylo zlepšení zásobování útvarů masem. V období po roce 1945 - 1950 v období všeobecného poválečného nedostatku, bylo jejich zřizování logickým důsledkem situace v národním hospodářství. Hlavním záměrem byl chov prasat. Nebylo jich málo, šlo o počty okolo 100 i více kusů. K výkrmu bylo využíváno zbytků z kuchyně útvaru. Maso z chovu bylo dodáváno po zpracování standardní cestou prostřednictvím " civilních " jatek. ( Útvar měl samozřejmě slevu ). K řízení provozu byl vydán v roce 1967 předpis Prov 2 - 3 " Pomocná zemědělská hospodářství útvaru ". Ten byl v následujících letech novelizován jako Prov 3 - 1 ( 1980 ). Pracoviště podléhala kontrole, kterou zabezpečovali jak funkcionáři útvaru ( ZT a PN ), tak nadřízené složky proviantní služby.

V ČSLA kolem roku 1985 existovalo asi 200 - 210 PZH. Svojí produkcí vepřového zabezpečovala téměř 50 % spotřeby masa u útvarů. ( bylo to málo ? ) útvar tím šetřil značné prostředky. Proto bylo asi nutno je zrušit, jako jedno z prvních opatření přebudovávání armády.!!!

( Pro rozšíření informací bylo použito vzpomínek jednoho z nejzasloužilejších pracovníků této služby nprap. v.v. Sermeka )
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron