paratorba RD-61

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

paratorba RD-61

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:45

Děkuju moc za informace jak k baretum,tak aji k seznamu věci do paratorby. Bohužel mě nejde odpovědět přimo k příspěvkum,tak musim psat nové přispěvek. Ten seznam sem našel hned po tym,co sem si přečetl,co ste mě napsal,moc mě to pomohlo! Rozdil mezi paratorbó RD-61 I. a II. typem je ten,že u té I. je plátěná dvojsumka a na pravym nosnym popruhu je tenká kapsička na světlicu nebo dymovnicu, kdežto u teho II. typu ta tenká kapsička na tym nosnym popruhu neni a je použitá klasická kožená čtyřsumka.

viz odkaz: http://www.uton.cz/vystroj/vz61-paratorba/

Eště jednó děkuju a přeju pěkné den,voj. Honza
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: paratorba RD-61

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:52

Tak je jasno, žádný typ I a II. neexistoval. Pouze ti vojáci, kteří byli vyzbrojeni samopalem vz. 61 si plátěné sumky odpojovali. Ona " tenká kapsička " na poruhu se u našich jednotek nepoužívala. V podstatě jsme se nedozvěděli k jakém účelu ji " sověti " měli. Torba RD - 61 byla u nich určena pro úderné výsadkové jednotky a pro nás " hloubkaře " nevyhovovala. Jen představa, kam by se uložila třeba jen konzervovaná strava na 5 dnů, neměla řešení. Sám jsem po zkušenostech vlastních a svých vojáků zkonstruoval torbu, která měla skládací rám a pro seskok se vkládala do obalu podobně jako zásobník GK - 30. Byly vyrobeny dva prototypy, které byly předvedeny na ukázkách nové výstroje v roce 1976. Vzhledem k tomu, že jsem krátce na to odešel, nepátral jsem ani po prototypech, ani po tom proč nebyla dále vyvíjena.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků