Zlepšovací návrhy

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Zlepšovací návrhy

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:46

Dobrý večer pane podplukovníku.

V příspěvku o paratorbách vzor 61 jste zmiňoval Váš "zlepšovací" návrh, resp. návrh úplně nového typu torby pro SHPz. Navrhoval jste za dobu své služby další zlepšováky, popř. jsou Vám známy i jiné podobné návrhy? A co vůbec bylo potřeba k tomu, aby se takový návrh dotáhl do zdárného konce, tj. zavedení?

Děkuji. Lukáš D.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Zlepšovací návrhy

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:52

U každého útvaru byla rozkazem velitele určena Zlepšovatelská komise, která přijímala a posuzovala zlepšovací návrhy podávané příslušníky útvaru. Jejich posouzení bylo většinou třeba doložit funkčním vzorem, nebo alespoň plánkem na výrobu a podobně. Vycházeli jsme většinou z toho, co nás " trápilo " protože armáda některé problémy neřešila. Představte si na příklad, že nebyl vyřešen způsob uložení munice u odstřelovačů. ( Nebyly sumky ) Proto jsme si nechali v krejčovské dílně ( byla u každého útvaru ) ušít textilní pásy, které byly upevněny v pase přes opasek.

Nebo pro střelbu v noci ze zbraní roty neexistoval žádný dodávaný prostředek, který by umožňoval plnit střelecké úlohy za tmy. Řešili jsme to osvětlením mušky a hledí 2, 5 volt. žárovičkami upevněnými proužky pérové oceli, upravené tak, aby žárovky svítily shora. Nebo jsme u vedlejšího leteckého útvaru scháněli světelkující barvu ( na ciferníky leteckých přístrojů ) a jimi upravovali miřidla.

Při přípravě SHPz k plnění úkolu bylo nutno vyhotovit nejméně tři stejné kopie mapy budoucí činnosti skupiny, které se zakládaly. Umíte si představit dělat to v pološeru stanového přístřešku, téměž po tmě. Vymysleli jsme jednotuchý " prosvětlovák " z bedničky od ručních granátů, žárovky a skleněného víka. Tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Dnes se firmy předhánějí a nabízejí........, Trenažéry pro výcvik v seskocích s padákem, různé skluzavky, houpačky a podobná zařízení, nebo překážky na překážkových drahách se dělaly " na koleně ".

Komise musela " zlepšovák " posoudit a předložit ke schválení veliteli útvaru. Ten potom rozhodl o případném zavedení, nebo dokonce odměně zlepšovateli. ( Byly to většinou stokoruny )
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník