Barety a nášivky MS OSN

vše o výsadkářích a průzkumnících ČSLA

Barety a nášivky MS OSN

Příspěvekod z archivu » 17 zář 2014, 22:46

Dobrý den pane podplukovníku,

moc Vám děkuji za Vaši pomoc při shánění informací o přesném označení jednotlivých rot praporu mírových sil OSN. Tyto věci dát dohromady je opravdu problém, ale o to víc je to pro skutečné zájemce zajímavější. Pošlu Vám na Váš e-mail fotografie nášivek používaných jednotlivými rotami VZ MS OSN Český Krumlov, vyrobených podle jejich specifických požadavků. Třeba Vám to pomuže při dalším pátrání. Také jsem pátral mezi bývalými vojáky VZ MS OSN a zjistil jsem, že některé týlové roty žádné nášivky neměly a naopak 1. prapor rychlého nasazení měl výsadkovou nášivku modré barvy, 2. rota rychlého nasazení výsadkovou nášivku červené barvy a 3. rota rychlého nasazení výsadkovou nášivku zelené barvy. Obávám se však, že nějaký předpis na to zřejmě neexistoval. Také bylo zajímavé pátrání po světle modrých baretech mírových sil OSN. V Českém Krumlově byl do roku 1996 nošen světle modrý baret z Nového Zélandu a teprve poté český baret vzor 95. Také je zajímavé, že prapor MS OSN Český Krumlov nepoužíval jen uvedený světle modrý baret, ale ve výstroji měli všichni jeho vojáci také červený výsadkový baret vzor 95 s maskovacím vnitřkem a tmavě zelený průzkumný baret vzor 95 s maskovacím vnitřkem, takže celkem 3 druhy baretů různých barev.

Také jsem pátral po zavedení červeného výsadkového baretu vzor 85 se zeleným vnitřkem a dostalo se mi informací, že byl zaveden k jednotlivým rotám až někdy kolem roku 1994 a k němu pak byl zaveden někdy v roce 1996 červený výsadkový baret vzor 95 s maskovacím vnitřkem. Do té doby se ještě běžně používal červený výsadkový baret vzor 60 - jehličí. Opravdu se mnohdy nošení výstrojních součástek neřídilo předpisy. Také jsem dosud netušil, že ve Zbirohu působila také tzv. výsadková rota hloubkového průzkumu, která nosila červený baret.

Při mém pátrání jsem zjistil od důstojníka letectva ČSLA, který po mém dotazu na modrý baret ze 70.let u letectva ČSLA mi tvrdil, že letectvo nikdy žádný baret nenosilo, ale modrý baret u ČSLA byl v té době nošen pouze u protivzdušné obrany státu PVOS. Měl jste pravdu, že zelené barety se zkoušely pro Pohraniční stráž, ovšem pouze u několika málo jejích vybraných jednotek a navíc v době, kdy byla podřízena ČSLA.

Jako poslední věc se mi potvrdilo, že nošení jednotlivých barev výsadkových nášivek se značně lišilo u jednotlivých výsadkových rot hloubkového průzkumu jednotlivých motostřeleckých a tankových divizí, kde někde je vojáci nosili podle skupin, jinde podle odborností a někde používali pouze běžné rukávové nášivky vzor 63. Úplně jiné to bylo u výsadkového vojska. Také v této oblasti se obávám, zejména u rhp msd a td neexistoval žádný přesný předpis upravující jejich nošení.

Tolik několik mých nových kusých poznatků, které mohou pomoci při našem dalším společném pátrání, které určitě nebude jednoduché.

Děkuji.

Historik
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Barety a nášivky MS OSN

Příspěvekod CEJEN » 17 zář 2014, 22:53

Díky. V podstatě jsme se shodli na tom, že mimo 22. vb a později 22. vpZU se použití nášivek stalo " lidovou uměleckou tvořivostí ". Informace jsou přes to zajímavé zejména z pohledu na Č. Krumlov a 1. prrn. U leteckých útvarů v polovině 70. let ( zase jen u vybraných ) zkušebně nosili modré barety. Viděl jsem je jak v Olomouci ( neředín ), tak v Prostějově ( dopravka ). Zdravím.
CEJEN
 
Příspěvky: 124
Registrován: 17 zář 2014, 15:00
Blog: View Blog (0)


Zpět na Podplukovník Petr Čejka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků