Nový zákon o zbraních a střelivu

Fórum věnované zbraním ČSLA

Nový zákon o zbraních a střelivu

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:49

Ahoj,tak od 1.února 2009 tu máme nový zákon o zbraních a střelivu.. týká se to asi nás všech. Dejte vědět své názory,je tam několik změn,i pozitivních například zjednodušení koupě zbraně kat. B ,nová kategorizace zbraní a například i nové,nebo spíš aktualizované otázky pro žadatele o ZP. Už k tomu vyšla i nová knížka od Jana Komendy. Vypadá to že do prázdnin se budu učit na ZP a pak na to vlítnu takže jsem zvědav jaký tam budou rozdíly. Pokud někdo máte zkušenosti s praktickými výhodami a nevýhodami této novely tak napište
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nový zákon o zbraních a střelivu

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:49

Letos jsem si ještě žádnou zbraň nepořídil, tak nevím;o)))

Ale dle mého subjektivního pohledu to byla koupě zbraně kat. B lepší před rokem 2003 - nemuselo se žádat o povolení. Tohle mi přijde komplikovanější, hlavně u komisních zbraní, kde musíš vědět i výrobní číslo.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nový zákon o zbraních a střelivu

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:49

Právě že teď v novém znění to číslo znát nemusíš si myslim :-) ..jinak samozřejmě neřikám že by to bylo dobrý když se to ujme dělat v tom zas změny ale pár pozitiv to má ale chtělo by to něco z praxe
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nový zákon o zbraních a střelivu

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:50

Moje osobní zkušenost (únor 2009): Při podání žádosti o zbraň kat. B NENÍ potřeba znát výrobní číslo. U zbraní z katalogu ho znát dopředu nemůžeš a u komisních si ho pamatovat nemusíš.

Číslo zbraně je potřeba znát když Ti vystavují povolení k nošení zbraně kat. B. Tzn. že nový majitel ZP by si měl sehnat výrobní číslo ještě před podáním žádosti o nákup (kupuje-li komisní zbraň), protože jinak mu vystaví po nákupu zbraně nový ZP s tou kouzelnou větou "Oprávněn nosit zbraň kategorie B". Mě to napsali na ten původní ještě před zalitím do plastu :) Ale je to samozřejmě na domluvě a chuti lidí na Inspektorátu.

Když znáš výrobní číslo je to tedy jednodušší....
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nový zákon o zbraních a střelivu

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:50

Nevim teda jak je to teď, ale bylo loni to bylo následovně:

Při žádosti ke koupi zbraně kat. B nebylo výrobní číslo potřeba pouze v případě že jsi kupoval zbraň novou. Pokud se jednalo o zbraň od někoho bylo potřeba výrobní číslo zbraně, které se vypsalo na žádost. Sloužilo to k zjištění minulosti zbraně.

K napsání povolení k nošení zbraně na ZP bylo potřeba danou zbraň již vlastnit. Ze zákona nebylo možné napsat povolení k nošení zbraně pokud jsi v tu chvíli žádnou neměl. V praxi to znamenalo (u nově pořízených ZP a při prvním nákupu zbraně) že ti vydali ZP bez onoho nápisu, na jeho základě jsi pak koupil zbraň a teprve pak ti to tam dopsali (= udělali nový ZP kde už to bylo zapsané). Ale dalo se to zařídit i jinak jednodušeji, páč normální lidé ještě úplně nevymřeli. Čímž děkuji pánům od PČR že jsem nemusel jak trotl pořizovat hned po nákupu pistole druhý ZP :o)

Pokud se v novém zákoně cokoliv z toho změní k jednoduššímu tak jsem jen pro a chválim.
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)

Re: Nový zákon o zbraních a střelivu

Příspěvekod z archivu » 14 zář 2014, 15:50

Pár kladů to sice má,ale jinak jsou všeobecně zvýšeny sankce za nelegálí držení zbraně,pokuty za převoz bez ZP apod. "menší" pokuty za určité přestupky jsou kolem 50 000 kč ale padla tam částka i jeden milion korun. To je docela děsivé. Jinak určité věci byly přeřazeny do kat. A ..čili se vyskytují problémy např když má někdo doma munici spadající za minulého zákona do kat. B tak rázem může doma držet zakázanou munici...apod. a ještě jsou tam hříčky se slovy MUNICE a STŘELIVO do toho tak úplně nevidím ale prý to není to samé ...takže se o5 pochlapili :-)
z archivu
 
Příspěvky: 4384
Registrován: 29 srp 2014, 16:04
Blog: View Blog (0)


Zpět na Zbraně ČSLA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků